Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting66 Questions
Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts222 Questions
Exam 3: Cost Behaviour222 Questions
Exam 4: Costvolumeprofit Analysis: a Managerial Planning Tool161 Questions
Exam 5: Job-Order Costing177 Questions
Exam 6: Process Costing157 Questions
Exam 7: Activity-Based Costing and Management154 Questions
Exam 8: Absorption and Variable Costing, and Inventory Management97 Questions
Exam 9: Budgeting, production, cash, and Master Budget165 Questions
Exam 10: Standard Costing: a Managerial Control Tool173 Questions
Exam 11: Flexible Budgets and Overhead Analysis149 Questions
Exam 12: Performance Evaluation and Decentralization145 Questions
Exam 13: Short-Run Decision Making: Relevant Costing149 Questions
Exam 14: Capital Investment Decisions153 Questions
Select questions type
Corby Distilleries supplied the following data at the end of the current year.
Required:
Finished goods inventory, Jan 1. 12,000 Finished goods inventory, Dec. 31 7,500 Cost of goods manufactured 152,380 Sales revenue 212,000 Sales commissions 19,080 Research and development costs 15,900 A. Calculate the cost of goods sold percent.
B. Calculate the gross margin percent.
C. Calculate the selling expense percent.
D. Calculate the administrative expense percent.
E. Calculate the operating income percent.
(Essay)
4.8/5
(44)
Select the appropriate classification of the output generated by each of the following industries.
-Car manufacturer
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Arche produces a product with the following per unit costs.
Last year,Arche produced and sold 3,000 units at a sales price of $80 each.Total selling and administrative expenses were $25,000.
Required: Solve for the following:
Direct materials \ 17 Direct labour 11 Overhead 12 A. total cost of goods sold for last year
B. operating income for last year
C. total gross margin for last year
D. prime cost per unit
(Essay)
4.9/5
(31)
Ballard Company makes portable speakers. During the year Ballard manufactured 100,000 sets of portable speakers. Finished goods inventory had the following units on hand:
January 1 1,260 December 31 1,040
-Refer to the Figure.Suppose each set of portable speakers has a per-unit product cost of $112.What would be the cost of goods sold last year?
(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
Select the appropriate classification for each of the items listed below.
-Fees paid to the radio station for advertising
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
As costs are used up in the production of revenues,they are said to expire.Expired costs are called expenses.
(True/False)
4.9/5
(39)
Select the appropriate classification of the output generated by each of the following industries.
-Accounting firm
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Big Blue Bubble Company produces a product with the following per-unit costs:
Last year, Gateway produced and sold 750 units at a sales price of $80 each. Total selling and administrative expense was $25,000.
Direct materials \ 15 Direct labour 10 Overhead 15
-Refer to the Figure.What was the prime cost per unit?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
During the month of March,Cara,Inc.had total manufacturing costs of $130,000 and incurred $40,000 in direct labour costs and $30,000 in overhead costs.The materials inventory on January 1 was $3,000 less than the materials inventory on March 31.What was the cost of materials purchased during the month?
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Product costs are carried in inventory until the goods are finished.
(True/False)
4.8/5
(40)
Employees who convert direct materials into a product or who provide a service to customers are classified as indirect labour.
(True/False)
4.9/5
(31)
ComPrint Co. had the following beginning and ending inventory balances for the year ended December 31: January 1 December 31 Materials \ 10,000 \ 8,000 Work in Process \ 18,000 \ 17,000 Finished Goods \ 21,000 \ 16,500
In addition, direct labour costs of $30,000 were incurred, overhead equalled $42,000, materials purchased were $27,000, and selling and administrative costs were $22,000. ComPrint Co. sold 25,000 units of product during the year at a sales price of $5.00 per unit.
-Refer to the Figure.What was ComPrint's operating income or loss for the year?
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Ganz,Inc.had materials inventory at July 1 of $12,000.The materials inventory at July 31 was $15,000,and the cost of direct materials used in production was $20,000.What was the cost of materials purchased during the month?
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
Ballard Company makes portable speakers. During the year Ballard manufactured 100,000 sets of portable speakers. Finished goods inventory had the following units on hand:
January 1 1,260 December 31 1,040
-Refer to the Figure.Suppose each set of portable speakers has a per-unit product cost of $112.What would be the cost of finished goods inventory on December 31?
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Rizzuto Company supplied the following information for the month of January.
Required: Reconstruct Rizzuto's Income Statement for January assuming that the total sales revenue for the month equalled $500,000.
Cost of goods sold percentage 62\% Selling expense percentage 6\% Administrative expense 13\%
(Essay)
4.8/5
(38)
Select the appropriate classification of the output generated by each of the following industries.
-Medical clinic
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Showing 61 - 80 of 222
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)