Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting66 Questions
Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts222 Questions
Exam 3: Cost Behaviour222 Questions
Exam 4: Costvolumeprofit Analysis: a Managerial Planning Tool161 Questions
Exam 5: Job-Order Costing177 Questions
Exam 6: Process Costing157 Questions
Exam 7: Activity-Based Costing and Management154 Questions
Exam 8: Absorption and Variable Costing, and Inventory Management97 Questions
Exam 9: Budgeting, production, cash, and Master Budget165 Questions
Exam 10: Standard Costing: a Managerial Control Tool173 Questions
Exam 11: Flexible Budgets and Overhead Analysis149 Questions
Exam 12: Performance Evaluation and Decentralization145 Questions
Exam 13: Short-Run Decision Making: Relevant Costing149 Questions
Exam 14: Capital Investment Decisions153 Questions
Select questions type
Last year Quest Company incurred the following costs:
Quest produced and sold 2,000 units at a sales price of $125 each. Assume that beginning and ending inventories of materials, work in process, and finished goods were 0.
Direct materials \ 40,000 Direct labour 60,000 Overhead 90,000 Selling expenses 24,000 Administrative expenses 22,000
-Refer to the Figure.What were the total product costs?
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
HaulAll Inc.had a per-unit conversion cost of $4.00 during April and incurred a direct materials cost of $100,000,direct labour costs of $110,000,and overhead costs of $50,000.How many units did HaulAll manufacture during May?
(Multiple Choice)
4.9/5
(48)
TechCom Inc. manufactures laptops. Last month, direct materials (e.g., computer components) costing $600,000 were put into production. Direct labour of $900,000 was incurred, overhead equalled $500,000, and selling and administrative costs totalled $400,000. The company manufactured 10,000 laptops during the month. Assume the company had no beginning or ending work-in-process balances.
-Refer to the Figure.What was the total per-unit prime cost last month?
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
In July, Econo Company purchased materials costing $21,000 and incurred direct labour cost of $18,000. Overhead totalled $32,000 for the month. Information on inventories was as follows:
July 1 July 31 Materials \ 6,200 \ 7,100 Work in process \ 700 \ 1,200 Finished goods \ 3,300 \ 2,700
-Refer to the Figure.What was the cost of goods manufactured for July?
(Multiple Choice)
5.0/5
(31)
Costs are directly,NOT indirectly,associated with cost objects.
(True/False)
4.9/5
(40)
Which of the following is included in nonmanufacturing costs?
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Select the appropriate definition for each of the items listed below.
-Direct materials + direct labour + overhead
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
Big Blue Bubble Company produces a product with the following per-unit costs:
Last year, Gateway produced and sold 750 units at a sales price of $80 each. Total selling and administrative expense was $25,000.
Direct materials \ 15 Direct labour 10 Overhead 15
-Refer to the Figure.What was the total operating income last year?
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
Ballard Company supplied the following information for the month of December.
Required: Solve for the following amounts assuming that Ballard Company's operating income in December was $44,100.
Operating income percentage 10.5\% Gross margin percentage 30\% A. sales revenue
B. cost of goods sold
C. total selling and administrative expenses
(Essay)
4.9/5
(40)
Select the appropriate definition for each of the items listed below.
-A cost that increases in total as output increases
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Katz Group had the following income statement for the month of May.
Sales revenue \4 28,000 Cost of goods sold 205,440 Gross margin 222,560 Less: Selling expenses 81,320 Administrative expenses 72,760 Operating income \6 8,480
-Refer to the Figure.What was the administrative expense percentage?
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
The T & T Company makes fishing rods.During the current month,direct materials costing $126,000 were put into production.Direct labour costs of $110,000 were incurred and overhead equalled $100,000.Selling and administrative expenses totalled $66,000 for the month,and the company manufactured 3,500 fishing rods.Assume there was no beginning inventory and that 3,000 fishing rods were sold.
Required:
A. Compute the per-unit product cost.
B. Compute the per-unit prime cost.
C. Compute the per-unit conversion cost.
D. What is cost of goods sold for the month?
E. What is the cost of ending finished goods for the month?
(Essay)
4.9/5
(38)
Select the appropriate classification of the output generated by each of the following industries.
-Law firm
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Reducing the cost required to achieve a given benefit means that a company is becoming less efficient.
(True/False)
5.0/5
(48)
Select the appropriate definition for each of the items listed below.
-Product cost per-unit × units sold
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Select the appropriate definition for each of the items listed below.
-The cost of units finished but not sold at the end of the current period
(Multiple Choice)
4.7/5
(44)
Which of the following would be found on the balance sheet of a manufacturer and not on the balance sheet of a service business?
(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
Which of the following is characteristic of cost of goods sold?
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Showing 101 - 120 of 222
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)