Exam 19: Variable Costing and Performance Reporting
Exam 1: Introducing Accounting in Business262 Questions
Exam 2: Analyzing and Recording Transactions213 Questions
Exam 3: Adjusting Accounts and Preparing Financial Statements230 Questions
Exam 4: Accounting for Merchandising Operations195 Questions
Exam 5: Inventories and Cost of Sales199 Questions
Exam 6: Cash and Internal Controls197 Questions
Exam 7: Accounts and Notes Receivable163 Questions
Exam 8: Long-Term Assets202 Questions
Exam 9: Current Liabilities184 Questions
Exam 10: Long-Term Liabilities185 Questions
Exam 11: Corporate Reporting and Analysis209 Questions
Exam 12: Reporting and Analyzing Cash Flows172 Questions
Exam 13: Analyzing Financial Statements184 Questions
Exam 14: Managerial Accounting Concepts and Principles202 Questions
Exam 15: Job Order Costing and Analysis153 Questions
Exam 16: Process Costing and Analysis185 Questions
Exam 17: Activity-Based Costing and Analysis173 Questions
Exam 18: Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis177 Questions
Exam 19: Variable Costing and Performance Reporting175 Questions
Exam 20: Master Budgets and Performance Planning158 Questions
Exam 21: Flexible Budgets and Standard Costing177 Questions
Exam 22: Decentralization and Performance Evaluation128 Questions
Exam 23: Relevant Costing for Managerial Decisions136 Questions
Exam 24: Capital Budgeting and Investment Analysis139 Questions
Exam 25: Investments and International Operations168 Questions
Exam 26: Accounting for Partnerships126 Questions
Exam 27 Appendix : Accounting With Special Journals153 Questions
Select questions type
Shore Company reports the following information regarding its production cost.
Units produced 28,000 units Direct labor \ 23 per unit Direct materials \ 24 per unit Variable overhead \ 280,000 in total Fixed overhead \ 94,920 in total
Compute production cost per unit under absorption costing.
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
A company reports the following information for its first year of operations.
Units produced this year ? units Units sold this year 1,500 units Direct materials \ 9 per unit Direct labor \ 5 per unit Variable overhead \ 7 per unit Fixed overhead \ 24,000 in total
If the company's cost per unit of finished goods using absorption costing is $27, how many units were produced?
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Given the following data, total product cost per unit under absorption costing is $9.14.
Direct labor \ 0.72 per unit Direct materials \ 0.80 per unit Overhead Total variable overhead \ 202,500 Total fixed overhead \ 140,400 Expected units to be produced 45,000 units
(True/False)
4.9/5
(36)
Shore Company reports the following information regarding its production cost.
Units produced 28,000 units Direct labor \ 23 per unit Direct materials \ 24 per unit Variable overhead \ 280,000 per unit Fixed overhead \ 94,920 in total
Compute production cost per unit under variable costing.
(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
Managers should accept special orders provided the special order price exceeds full cost.
(True/False)
4.8/5
(41)
Assume that the following information was available for Daylight Enterprises, Inc. Which of the following statements is(are) true with regard to contribution margin ratio?
Ceiling lights Tabletop lights Stand-alone lights Sales \ 350,000 \ 175,000 \ 440,000 Variable expenses Variable production \ 70,000 \ 19,250 \ 90,000 Variable advertising \ 10,500 \ 3,500 \ 22,000 Variable shipping \ 12,000 \ 14,000 \ 28,000
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Branwin Corporation sold 7,200 units of its product at a price of $35.60 per unit. Total variable cost per unit is $17.55, consisting of $10.50 in variable production cost and $7.05 in variable selling and administrative cost. Compute contribution margin for the company.
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
Anchovy, Inc., a producer of frozen pizzas, began operations this year. During this year, the company produced 16,000 cases of pizza and sold 15,000. At year-end, the company reported the following income statement using absorption costing.
Production costs per case total $19, which consists of $15.50 in variable production costs and $3.50 in fixed production costs (based on the 16,000 units produced). Eight percent of total selling and administrative expenses are variable. Compute net income under variable costing.

(Essay)
4.9/5
(40)
How will net income under variable costing compare to net income under absorption costing in the following three situations? Explain briefly the cause of any differences.
(a) Units produced equal units sold
(b) Units produced exceed units sold
(c) Units produced are less than units sold
(Essay)
4.8/5
(26)
Planet Corporation sold 21,000 units of its product at a price of $250 per unit. Total variable cost per unit is $187, consisting of $104 in variable production cost and $83 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.
(Short Answer)
4.8/5
(28)
Variable costing is the only acceptable basis for both external reporting and tax reporting.
(True/False)
4.8/5
(31)
Gage Company reports the following information for its first year of operations.
Units produced this year 7,000 units Units sold this year 6,500 units Direct materials \ 22 per unit Direct labor \ 30 per unit Variable overhead ? in total Fixed overhead \ 56,000 in total
If the company's cost per unit of finished goods using variable costing is $63, what is total variable overhead?
(Multiple Choice)
4.7/5
(44)
Reporting contribution margin by market segment is useful in assessing the profitability of each segment.
(True/False)
4.7/5
(37)
Assume a company sells a given product for $18 per unit. Variable selling costs are $0.70 per unit and variable production costs are $5.30 per unit. If the company breaks even when selling 4,000,000 units, what are total fixed costs?
(Essay)
4.8/5
(44)
Under absorption costing, a company had the following unit costs when 8,000 units were produced. Compute the total production cost per unit under absorption costing if 30,000 units had been produced.
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
A per unit cost that is constant at all production levels is a ________________________ cost per unit.
(Short Answer)
4.8/5
(31)
A company reports the following information regarding its production cost.
Required: Perform the following independent calculations. Units produced 22,000 units Direct labor \ 31 per unit Direct materials \ 27 per unit Variable overhead ? in total Fixed overhead \ 2,750,000 in total
(a.) Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under variable costing is $240.
(b.) Compute total variable overhead cost if the production cost per unit under absorption costing is $240.
(Essay)
4.8/5
(40)
Showing 141 - 160 of 175
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)