Exam 5: Measuring a Nations Income
Exam 1: Ten Principles of Economics439 Questions
Exam 2: Thinking Like an Economist615 Questions
Exam 3: Interdependence and the Gains From Trade527 Questions
Exam 4: The Market Forces of Supply and Demand697 Questions
Exam 5: Measuring a Nations Income518 Questions
Exam 6: Measuring the Cost of Living543 Questions
Exam 7: Production and Growth507 Questions
Exam 8: Saving, Investment, and the Financial System565 Questions
Exam 9: The Basic Tools of Finance510 Questions
Exam 10: Unemployment and Its Natural Rate698 Questions
Exam 11: The Monetary System517 Questions
Exam 12: Money Growth and Inflation484 Questions
Exam 13: Open-Economy Macroeconomics: Basic Concepts520 Questions
Exam 14: A Macroeconomic Theory of the Open Economy478 Questions
Exam 15: Aggregate Demand and Aggregate Supply563 Questions
Exam 16: The Influence of Monetary and Fiscal Policy on Aggregate Demand510 Questions
Exam 17: The Short-Run Tradeoff Between Inflation and Unemployment516 Questions
Exam 18: Six Debates Over Macroeconomic Policy372 Questions
Select questions type
Java Hut, a U.S. coffee retailer, buys $10 million worth of coffee beans from Colombia. It also pays $5 million for paper cups and utilities, all produced in the U.S. It sells the coffee it produces using the above inputs to U.S. consumers for $50 million. Overall how do these expenditure affect net exports? How do these expenditures effect U.S. consumption?
(Essay)
4.9/5
(41)
Which of the following statements about recessions is true?
(Multiple Choice)
4.7/5
(30)
If exports are $500, GDP is $8000, government purchases are $1200, imports are $700, and investment is $800, then consumption is $6200.
(True/False)
4.8/5
(37)
If total spending rises from one year to the next, then which of the following could not be true?
(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
Suppose an economy produces only cranberries and maple syrup. In 2010, 50 units of cranberries are sold at $20 per unit and 100 units of maple syrup are sold at $8 per unit. In 2009, the base year, the price of cranberries was $10 per unit and the price of maple syrup was $15 per unit. For 2010,
(Multiple Choice)
4.8/5
(29)
Gina, a U.S. citizen, works only in Bermuda. The value of Gina's production is included in
(Multiple Choice)
4.9/5
(47)
Table 23-7
The table below contains data for the country of Togogo. The base year is 1974.
-Refer to Table 23-7. From 1975 to 1976,

(Multiple Choice)
4.9/5
(46)
Real GDP per person tells us the income and expenditure of the average person in the economy.
(True/False)
4.8/5
(38)
If net exports is a negative number for a particular year, then
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
The information below for 2008 in millions was reported by the World Bank. On the basis of this information, which list below contains the correct ordering of GDP per person from highest to lowest?


(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Table 23-6
The table below contains data for the country of Batterland, which produces only waffles and pancakes. The base year is 2013.
-Refer to Table 23-6. In 2012, this country's real GDP was

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Which of the following is included in the investment component of GDP?
(Multiple Choice)
4.9/5
(42)
When economists refer to intangible items, they are referring to such things as
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
In the economy of Talikastan in 2015, consumption was $5000, exports were $400, government purchases were $1000, imports were $600, and investment was $1200. What was Talikastan's GDP in 2015?
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Showing 121 - 140 of 518
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)