Exam 22:Cost Curves-Part B

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Touchie MacFeelie's production function is 0.1J1/2 L3/4,where J is the number of old jokes used and L is the number of hours of cartoonists' labor.Touchie is stuck with 400 old jokes for which he paid 2 dollars each.If the wage rate for cartoonists is 5 dollars,then the total cost of producing 54 comics books is

Free
(Multiple Choice)
4.7/5
(33)
Correct Answer:
Verified

A

Mary Magnolia in Problem 4 has variable costs equal to y2/F,where y is the number of bouquets she sells per month and where F is the number of square feet of space in her shop.If Mary has signed a lease for a shop with 1,000 square feet,if she is not able to get out of the lease or to expand her store in the short run,and if the price of a bouquet is $3 per unit,how many bouquets per month should she sell in the short run?

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(44)
Correct Answer:
Verified

A

In Problem 3,Rex Carr could pay $10 for a shovel that lasts one year and pay $5 a car to his brother Scoop to bury the cars,or he could buy a low-quality car smasher that costs $200 a year to own and that smashes cars at a marginal cost of $1 per car.If it is also possible for Rex to buy a high-quality hydraulic car smasher that cost $550 per year to own and if with this smasher he could dispose of cars at a cost of $.80 per car,it would be worthwhile for him to buy this high-quality smasher if he planned to dispose of

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Correct Answer:
Verified

C

In Problem 2,if Mr.Dent Carr's total costs were 2s2 + 50s+ 75,then if he repairs 25 cars,his average variable costs will be

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)

Recall that Touchie McFeelie's production function for comics books is 0.1J1/2 L3/4 Suppose that Touchie can vary both jokes and cartoonists' labor.If old jokes cost $3 each and cartoonists' labor costs $9 per hour,then the cheapest way to produce comics books requires using jokes and labor in the ratio

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

Mary Magnolia in Problem 4 has variable costs equal to y2/F,where y is the number of bouquets she sells per month and where F is the number of square feet of space in her shop.If Mary has signed a lease for a shop with 400 square feet,if she is not able to get out of the lease or to expand her store in the short run,and if the price of a bouquet is $5 per unit,how many bouquets per month should she sell in the short run?

(Multiple Choice)
4.7/5
(29)

In Problem 3,Rex Carr could pay $10 for a shovel that lasts one year and pay $5 a car to his brother Scoop to bury the cars,or he could buy a low-quality car smasher that costs $200 a year to own and that smashes cars at a marginal cost of $1 per car.If it is also possible for Rex to buy a high-quality hydraulic car smasher that cost $300 per year to own and if with this smasher he could dispose of cars at a cost of $.75 per car,it would be worthwhile for him to buy this high-quality smasher if he planned to dispose of

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

In Problem 2,if Mr.Dent Carr's total costs were 5s2 + 50s + 20,then if he repairs 10 cars,his average variable costs will be

(Multiple Choice)
4.9/5
(48)

Recall that Touchie McFeelie's production function for comics books is 0.1J1/2 L3/4.Suppose that Touchie can vary both jokes and cartoonists' labor.If old jokes cost $4 each and cartoonists' labor costs $24 per hour,then the cheapest way to produce comics books requires using jokes and labor in the ratio

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

In Problem 3,Rex Carr could pay $10 for a shovel that lasts one year and pay $5 a car to his brother Scoop to bury the cars,or he could buy a low-quality car smasher that costs $200 a year to own and that smashes cars at a marginal cost of $1 per car.If it is also possible for Rex to buy a high-quality hydraulic car smasher that cost $550 per year to own and if with this smasher he could dispose of cars at a cost of $.75 per car,it would be worthwhile for him to buy this high-quality smasher if he planned to dispose of

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

Touchie MacFeelie's production function is 0.1J1/2 L3/4,where J is the number of old jokes used and L is the number of hours of cartoonists' labor.Touchie is stuck with 1,600 old jokes for which he paid 3 dollars each.If the wage rate for cartoonists is 2 dollars,then the total cost of producing 108 comics books is

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

Touchie MacFeelie's production function is 0.1J1/2 L3/4,where J is the number of old jokes used and L is the number of hours of cartoonists' labor.Touchie is stuck with 400 old jokes for which he paid 4 dollars each.If the wage rate for cartoonists is 3 dollars,then the total cost of producing 128 comics books is

(Multiple Choice)
4.7/5
(29)

Touchie MacFeelie's production function is 0.1J1/2 L3/4,where J is the number of old jokes used and L is the number of hours of cartoonists' labor.Touchie is stuck with 1,600 old jokes for which he paid 6 dollars each.If the wage rate for cartoonists is 5 dollars,then the total cost of producing 108 comics books is

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

In Problem 2,if Mr.Dent Carr's total costs were 4s2 + 40s +20,then if he repairs 10 cars,his average variable costs will be

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Mary Magnolia in Problem 4 has variable costs equal to y2/F,where y is the number of bouquets she sells per month and where F is the number of square feet of space in her shop.If Mary has signed a lease for a shop with 1,400 square feet,if she is not able to get out of the lease or to expand her store in the short run,and if the price of a bouquet is $3 per unit,how many bouquets per month should she sell in the short run?

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

Touchie MacFeelie's production function is 0.1J1/2 L3/4,where J is the number of old jokes used and L is the number of hours of cartoonists' labor.Touchie is stuck with 900 old jokes for which he paid 4 dollars each.If the wage rate for cartoonists is 6 dollars,then the total cost of producing 24 comics books is

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

In Problem 3,Rex Carr could pay $10 for a shovel that lasts one year and pay $5 a car to his brother Scoop to bury the cars,or he could buy a low-quality car smasher that costs $200 a year to own and that smashes cars at a marginal cost of $1 per car.If it is also possible for Rex to buy a high-quality hydraulic car smasher that cost $650 per year to own and if with this smasher he could dispose of cars at a cost of $.75 per car,it would be worthwhile for him to buy this high-quality smasher if he planned to dispose of

(Multiple Choice)
4.9/5
(48)

In Problem 3,Rex Carr could pay $10 for a shovel that lasts one year and pay $5 a car to his brother Scoop to bury the cars,or he could buy a low-quality car smasher that costs $200 a year to own and that smashes cars at a marginal cost of $1 per car.If it is also possible for Rex to buy a high-quality hydraulic car smasher that cost $450 per year to own and if with this smasher he could dispose of cars at a cost of $.80 per car,it would be worthwhile for him to buy this high-quality smasher if he planned to dispose of

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

Mary Magnolia in Problem 4 has variable costs equal to y2/F,where y is the number of bouquets she sells per month and where F is the number of square feet of space in her shop.If Mary has signed a lease for a shop with 1,000 square feet,if she is not able to get out of the lease or to expand her store in the short run,and if the price of a bouquet is $5 per unit,how many bouquets per month should she sell in the short run?

(Multiple Choice)
4.9/5
(42)

Recall that Touchie McFeelie's production function for comics books is 0.1J1/2 L3/4.Suppose that Touchie can vary both jokes and cartoonists' labor.If old jokes cost $3 each and cartoonists' labor costs $18 per hour,then the cheapest way to produce comics books requires using jokes and labor in the ratio

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Showing 1 - 20 of 25
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)