Exam 6:Demand-Part A

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

In Problem 8,recall that Casper's utility function is 3x + y,where x is his consumption of cocoa and y is his consumption of cheese.If the total cost of x units of cocoa is x2,the price of cheese is $6,and Casper's income is $101,how many units of cocoa will he consume?

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Correct Answer:
Verified

A

In Problem 1,if Charlie's utility function were X 5A XB,the price of apples were pA,the price of bananas were pB,and his income were m,then Charlie's demand for apples would be

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
Correct Answer:
Verified

A

In Problem 1,if Charlie's utility function were X 6A XB,if apples cost 90 cents each,and if bananas cost 10 cents each,Charlie's budget line would be tangent to one of his indifference curves whenever

Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Correct Answer:
Verified

D

In Problem 1,if Charlie's utility function were X 2A XB,the price of apples were pA,the price of bananas were pB,and his income were m,then Charlie's demand for apples would be

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

In Problem 1,if Charlie's utility function were X 6A XB,if apples cost 40 cents each,and if bananas cost 10 cents each,Charlie's budget line would be tangent to one of his indifference curves whenever

(Multiple Choice)
5.0/5
(43)

In Problem 8,recall that Casper's utility function is 3x + y,where x is his consumption of cocoa and y is his consumption of cheese.If the total cost of x units of cocoa is x2,the price of cheese is $8,and Casper's income is $184,how many units of cocoa will he consume?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

Ambrose's brother Bartholomew has an income of $109 and a utility function U(x1,x2) 32x1/21 +x2.The price of good 1 (nuts)is $4 and the price of good 2 (berries)is $1.How many units of nuts will Bartholomew demand?

(Multiple Choice)
4.8/5
(43)

Ambrose's brother Anthony has an income of $95 and a utility function U(x1,x2)=40x1/21+x2.The price of good 1(nuts)is $5 and the price of good 2(berries)is $1.How many units of berries will Augustine demand?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

In Problem 6,recall that Miss Muffett insists on consuming 2 units of whey per unit of curds.If the price of curds is $5 and the price of whey is $4,then if Miss Muffett's income is m,her demand for curds will be

(Multiple Choice)
4.9/5
(46)

In Problem 6,recall that Miss Muffett insists on consuming 2 units of whey per unit of curds.If the price of curds is $5 and the price of whey is $2,then if Miss Muffett's income is m,her demand for curds will be

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

Ambrose's brother Augustine has an income of $105 and a utility function U(x1,x2)= 40x1/21 +x2.The price of good 1 (nuts)is $5 and the price of good 2 (berries)is $1.How many units of nuts will Augustine demand?

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)

Ambrose's brother Bartholomew has an income of $114 and a utility function U(x1,x2)32x1/21+ x2.The price of good 1 (nuts)is $4 and the price of good 2 (berries)is $1.How many units of nuts will Bartholomew demand?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

In Problem 1,if Charlie's utility function were X 3A XB,if apples cost 60 cents each,and if bananas cost 10 cents each,Charlie's budget line would be tangent to one of his indifference curves whenever

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

In Problem 1,if Charlie's utility function were X 5A XB,if apples cost 70 cents each,and if bananas cost 10 cents each,Charlie's budget line would be tangent to one of his indifference curves whenever

(Multiple Choice)
4.9/5
(47)

In Problem 8,recall that Casper's utility function is 3x +y,where x is his consumption of cocoa and y is his consumption of cheese.If the total cost of x units of cocoa is x2,the price of cheese is $4,and Casper's income is $51,how many units of cocoa will he consume?

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

In Problem 8,recall that Casper's utility function is 3x + y,where x is his consumption of cocoa and y is his consumption of cheese.If the total cost of x units of cocoa is x2,the price of cheese is $2,and Casper's income is $39,how many units of cocoa will he consume?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

In Problem 6,recall that Miss Muffett insists on consuming 2 units of whey per unit of curds.If the price of curds is $4 and the price of whey is $4,then if Miss Muffett's income is m,her demand for curds will be

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

Ambrose's brother Augustine has an income of $52 and a utility function U(x1,x2)=18x1/21 + x2.The price of good 1(nuts)is $3 and the price of good 2(berries)is $1.How many units of berries will Augustine demand?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

In Problem 13,where x is whips and y is leather jackets,if Kinko's utility function were U(x,y)=min<5x,3x +6y>,then if the price of whips were $20 and the price of leather jackets were $20,Kinko would demand

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Ambrose's brother Bartholomew has an income of $133 and a utility function U(x1,x2)=28x1/21 +x2.The price of good 1 (nuts)is $2 and the price of good 2 (berries)is $1.How many units of nuts will Bartholomew demand?

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Showing 1 - 20 of 36
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)