Services
Discover
Ask a Question
Log in
Sign up
Filters
Done
Question type:
Essay
Multiple Choice
Short Answer
True False
Matching
Topic
Business
Study Set
Managerial Accounting Study Set 22
Exam 11: Standard Costs and Variance Analysis
Path 4
Access For Free
Share
All types
Filters
Study Flashcards
Practice Exam
Learn
Question 21
Multiple Choice
Electric Zero produces relay units for generators.Each relay has a standard material cost of $67.Standards call for two relays per generator.In July, the company purchased 120 relays for $7,560.The company used 104 relays in the production of 50 generators, with 4 relays damaged in the installation process.The standard quantity of labor is 20 hours per generator, with a standard wage rate of $23.The company incurred 1,020 labor hours at a cost of $22,950.How much is the material quantity variance?
Question 22
Multiple Choice
Cuevas Company produces magic swords.It uses units as the cost driver for overhead.The following information was provided concerning its standard cost system for 2017:
Standard/Budgeted Data
Material
1
/
2
b
.
@
$
15.00
per
b
.
Labor
1.2
h
r
s
.
@
$
12
p
e
r
h
r
.
Fixed overhead
$
62
,
000
Variable
overhead
$
11
per unit
Production
2
,
000
units
\begin{array}{|l|l|}\hline{\text { Standard/Budgeted Data }} \\\hline \text { Material } & \begin{array}{l}1 / 2 \mathrm{~b} . @ \$ 15.00 \text { per } \\\mathrm{b} .\end{array} \\\hline \text { Labor } & \begin{array}{l}1.2 \mathrm{hrs} . @ \$ 12 \mathrm{per} \\\mathrm{hr} .\end{array} \\\hline \text { Fixed overhead } & \$ 62,000 \\\hline \begin{array}{l}\text { Variable } \\\text { overhead }\end{array} & \$ 11 \text { per unit } \\\hline \text { Production } & 2,000 \text { units } \\\hline\end{array}
Standard/Budgeted Data
Material
Labor
Fixed overhead
Variable
overhead
Production
1/2
b
.@$15.00
per
b
.
1.2
hrs
.@$12
per
hr
.
$62
,
000
$11
per unit
2
,
000
units
Actual Data
Produced
2
,
100
units
Materials
purchased
1
,
050
l
b
s
. for
$
14
,
700
Materials used
1
,
080
l
b
s
.
Laborworked
2
,
500
h
r
s
.
costing
$
29
,
375
Overhead
$
82
,
000
\begin{array}{|l|l|}\hline {\text { Actual Data }} \\\hline \text { Produced } & 2,100 \text { units } \\\hline \begin{array}{l}\text { Materials } \\\text { purchased }\end{array} & 1,050 \mathrm{lbs} \text {. for } \$ 14,700 \\\hline \text { Materials used } & 1,080 \mathrm{lbs} . \\\hline \text { Laborworked } & \begin{array}{l}2,500 \mathrm{hrs} . \text { costing } \\\$ 29,375\end{array} \\\\\hline \text { Overhead } & \$ 82,000 \\\hline\end{array}
Actual Data
Produced
Materials
purchased
Materials used
Laborworked
Overhead
2
,
100
units
1
,
050
lbs
. for
$14
,
700
1
,
080
lbs
.
2
,
500
hrs
.
costing
$29
,
375
$82
,
000
How much is the standard cost per unit?
Question 23
Multiple Choice
Straton Company produces one product, the H2001.Each unit of H2001 requires 6.5 pounds of raw material with a standard cost of $12.00 per pound.During July, Straton purchased 3,500 pounds of this raw material at a price of $12.25 per pound and used 3,280 pounds to produce 500 units of the H2001.How much is the material price variance?
Question 24
True/False
The material quantity variance compares the actual quantity of material purchased with the quantity of material used.
Question 25
Multiple Choice
Electric Zero produces relay units for generators.Each relay has a standard material cost of $67.Standards call for two relays per generator.In July, the company purchased 120 relays for $7,560.The company used 104 relays in the production of 50 generators, with 4 relays damaged in the installation process.The standard quantity of labor is 20 hours per generator, with a standard wage rate of $23.The company incurred 1,020 labor hours at a cost of $22,950.How much is the material price variance?
Question 26
Multiple Choice
Which of the following statements is true of standard cost?
Question 27
True/False
A purchasing manager might be tempted to buy inferior materials because it will create favorable material quantity variance.
Question 28
Multiple Choice
Electric Zero produces relay units for generators.Each relay has a standard cost of $67.Standards call for two relays per generator.In July, the company purchased 120 relays for $7,560.The company used 104 relays in the production of 50 generators, with four relays damaged in the installation process.The standard quantity of labor is 20 hours per generator, with a standard wage rate of $23.In July, the company incurred 1,020 labor hours at a cost of $22,950.How much is the labor rate variance?
Question 29
Multiple Choice
Harris Manufacturing produces white sauce.It uses units as the cost driver for overhead.The following information was provided concerning its standard cost system for 2017:
Budgeted and Standard Data
Actual Data
Material
1
/
4
l
b
.
@
$
14
per
pound
Froduced
6
,
200
units
Labor
1.4
h
r
s
hour
@
$
16
per
hour
Materials
purchased
1
,
600
l
b
s
for
$
13.70
/
pound
Total fixed overhead
$
84
,
000
Materials used
1
,
520
l
b
s
.
Variable overhead
$
6.50
per unit
Labor worked
8
,
740
h
r
s
. at
$
15.90
/hour
Production
6
,
000
units
Total overhead
$
122
,
000
\begin{array}{|l|l||l|l|}\hline {\text { Budgeted and Standard Data }} & &\text { Actual Data } \\\hline \text { Material } & \begin{array}{l}1 / 4 \mathrm{lb} . @ \$ 14 \text { per } \\\text { pound }\end{array} & \text { Froduced } & 6,200 \text { units } \\\hline \text { Labor } & \begin{array}{l}1.4 \mathrm{hrs} \text { hour } @ \$ 16 \text { per } \\\text { hour }\end{array} & \begin{array}{l}\text { Materials } \\\text { purchased }\end{array} & \begin{array}{l}1,600 \mathrm{lbs} \text { for } \$ 13.70 / \\\text { pound }\end{array} \\\hline \text { Total fixed overhead } & \$ 84,000 & \text { Materials used } & 1,520 \mathrm{lbs} . \\\hline \text { Variable overhead } & \$ 6.50 \text { per unit } & \text { Labor worked } & 8,740 \mathrm{hrs} \text {. at } \$ 15.90 \text { /hour } \\\hline \text { Production } & 6,000 \text { units } & \text { Total overhead } & \$ 122,000 \\\hline\end{array}
Budgeted and Standard Data
Material
Labor
Total fixed overhead
Variable overhead
Production
1/4
lb
.@$14
per
pound
1.4
hrs
hour
@$16
per
hour
$84
,
000
$6.50
per unit
6
,
000
units
Actual Data
Froduced
Materials
purchased
Materials used
Labor worked
Total overhead
6
,
200
units
1
,
600
lbs
for
$13.70/
pound
1
,
520
lbs
.
8
,
740
hrs
. at
$15.90
/hour
$122
,
000
How much is the overhead volume variance for 2017?
Question 30
Multiple Choice
Rodchester Company uses standard costing.Overhead is applied at $12 per unit produced.Data for the month of March follows:
Actual overhead costs
$
194
,
000
Actual units produced
17
,
400
Flexible budget overhead for units produced
$
210
,
000
\begin{array}{lr}\text { Actual overhead costs } & \$ 194,000 \\\text { Actual units produced } & 17,400 \\\text { Flexible budget overhead for units produced } & \$ 210,000\end{array}
Actual overhead costs
Actual units produced
Flexible budget overhead for units produced
$194
,
000
17
,
400
$210
,
000
How much is the overhead volume variance?
Question 31
Multiple Choice
Scotch Brand Products produces packaging tape and has determined the following to be its standard cost of producing one case of budget packaging tape:
Material (3.50 ounces at
$
1.30
per ounce)
$
4.55
Labor (0.30 hour at
$
12.00
per hour)
3.60
Overhead
2.20
Total
$
10.35
\begin{array} { l r } \text { Material (3.50 ounces at } \$ 1.30 \text { per ounce) } & \$ 4.55 \\\text { Labor (0.30 hour at } \$ 12.00 \text { per hour) } & 3.60 \\\text { Overhead } & 2.20 \\\text { Total } & \$ 10.35\end{array}
Material (3.50 ounces at
$1.30
per ounce)
Labor (0.30 hour at
$12.00
per hour)
Overhead
Total
$4.55
3.60
2.20
$10.35
At the start of 2017, Scotch Brand planned to produce 80,000 cases of tape during the year.Overhead is allocated based on the number of cases of tape produced.Annual fixed overhead is budgeted at $56,000 and variable overhead costs are budgeted at $1.50 per case.The following information summarizes the results for 2017: -Actual production, 75,000 cases -Purchased 275,000 ounces of material at a total cost of $343,750 -Used 266,250 ounces of material in production -Employees worked 22,000 hours, total labor cost $275,000 -Actual overhead incurred, $175,000 How much is the material quantity variance for 2017?
Question 32
Multiple Choice
Standard Tires' labor standard for the production of one bicycle tire is 4.5 hours at $8.50 per hour.During October, the company's employees produced 140,000 tires, using 610,000 hours at a total cost of $5,328,400.How much is Standard Tire's labor efficiency variance?
Question 33
Multiple Choice
In which of the following situations will the overhead volume variance be favorable?
Question 34
Multiple Choice
Scotch Brand Products produces packaging tape and has determined the following to be its standard cost of producing one case of budget packaging tape:
Material (3.50 ounces at
$
1.30
per ounce)
$
4.55
Labor (0.30 hour at
$
12.00
per hour)
3.60
Overhead
2.20
Total
$
10.35
\begin{array} { l r } \text { Material (3.50 ounces at } \$ 1.30 \text { per ounce) } & \$ 4.55 \\\text { Labor (0.30 hour at } \$ 12.00 \text { per hour) } & 3.60 \\\text { Overhead } & 2.20 \\\text { Total } & \$ 10.35\end{array}
Material (3.50 ounces at
$1.30
per ounce)
Labor (0.30 hour at
$12.00
per hour)
Overhead
Total
$4.55
3.60
2.20
$10.35
At the start of 2017, Scotch Brand planned to produce 80,000 cases of tape during the year.Overhead is allocated based on the number of cases of tape produced.Annual fixed overhead is budgeted at $56,000 and the variable overhead costs are budgeted at $1.50 per case.The following information summarizes the results for 2017: -Actual production, 75,000 cases -Purchased 275,000 ounces of material at a total cost of $343,750 -Used 266,250 ounces of material in production -Employees worked 22,000 hours, total labor cost $275,000 -Actual overhead incurred, $175,000 How much is the overhead volume variance for 2017?
Question 35
Multiple Choice
Haley Fans manufactures and distributes circulators.The standard and actual costs for the manufacture of circulators follows:
Standard Costs
Actual Costs
Variable cost,
$
24
per unit
Total variable cost,
$
12
,
300
Fixed cost,
$
40
per unit
Total fixed cost,
$
19
,
250
\begin{array}{|l|l|}\hline{\text { Standard Costs }} &{\text { Actual Costs }} \\\hline \text { Variable cost, } \$ 24 \text { per unit } & \text { Total variable cost, } \$ 12,300 \\\hline \text { Fixed cost, } \$ 40 \text { per unit } & \text { Total fixed cost, } \$ 19,250 \\\hline\end{array}
Standard Costs
Variable cost,
$24
per unit
Fixed cost,
$40
per unit
Actual Costs
Total variable cost,
$12
,
300
Total fixed cost,
$19
,
250
Budgeted factory overhead was $32,000.Overhead applied is based on the number of circulator units produced.The company estimated that 500 circulators would be produced, however only 480 were produced.How much is Haley's overhead volume variance for 2017?
Question 36
Multiple Choice
Thomas Company produces one product, the E4501.The standards for E4501 include the use of 25 yards of raw material at a standard price of $4.42 per yard.During a recent month, the company used 65,000 yards of raw material to produce 2,580 units of E4501.Thomas purchased this material at a cost of $4.37 per yard.How much is the material quantity variance?
Question 37
Multiple Choice
For which one of the following will standard costs be most useful?
Question 38
Multiple Choice
Which of the following may cause an unfavorable material variance? I.More material was used than planned. II.A company paid a higher price for materials than expected. III.More materials were used than purchased.