Solved

As with Many Other Construction Materials, the Price of Gravel

Question 16

Multiple Choice

As with many other construction materials, the price of gravel (per ton) depends on the quantity of material ordered. The following table presents the unit cost (dollars/ton) for gravel for various order sizes (in
Tons) .
 Tons of Gravel  Unit Cost (dollars/ton)  7316.492221.148915.988616.246017.349516.135616.713120.029017.052321.76\begin{array} { c c } \hline \text { Tons of Gravel } & \text { Unit Cost (dollars/ton) } \\\hline 73 & 16.49 \\22 & 21.14 \\89 & 15.98 \\86 & 16.24 \\60 & 17.34 \\95 & 16.13 \\56 & 16.71 \\31 & 20.02 \\90 & 17.05 \\23 & 21.76 \\\hline\end{array}
Compute the coefficient of determination.


A) -0.0767
B) -0.9233
C) 0.8525
D) 0.1475

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions