menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Nutrition
  3. Study Set
    Practical Food
  4. Exam
    Exam 10: Planning for Food Profit and Controls
  5. Question
    To Determine Unit Cost, Take the Case Cost of an Item
Solved

To Determine Unit Cost, Take the Case Cost of an Item

Question 3

Question 3

True/False

To determine unit cost, take the case cost of an item and divide it by the yield percentage. Then divide that result by the number of recipe units per case (Column 10 on the inventory worksheet).

Correct Answer:

verifed

Verified

Related Questions

Q1: Let us assume that your records show

Q2: You get the ideal menu price by

Q4: The as-purchased price is your inventory cost

Q5: What is the equivalent weight of the

Q6: Having an actual food cost percentage below

Q7: Although manual cost control systems are typically

Q8: Another factor affecting production losses is recipe

Q9: Using the information provided, calculate how many

Q10: Actual cost means the ideal amount your

Q11: How do you derive the cost of

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines