menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Nutrition
  3. Study Set
    Practical Food
  4. Exam
    Exam 9: Beverage Controls and Service Procedures
  5. Question
    If a Case of Liquor (Twelve Bottles) Is Sold in 1
Solved

If a Case of Liquor (Twelve Bottles) Is Sold in 1

Question 26

Question 26

Multiple Choice

If a case of liquor (twelve bottles) is sold in 1 liter bottles for $110.90, what is the cost per ounce?


A) $0.30
B) $0.27
C) $0.25
D) $0.20

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q20: If the potential cost of a beverage

Q21: If the menu price of a beverage

Q22: Define bin cards.<br>A) Bin cards is an

Q23: Mix and alcohol are not the most

Q24: If a case of liquor (twelve bottles)

Q25: If the potential cost of a beverage

Q27: Guests are more impatient for your service

Q28: Keeping your glasses clean is important because

Q29: When comparing your actual cost versus the

Q30: A perpetual inventory records all items received,

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines