Multiple Choice
The _____ represents what one serving of this particular item costs to prepare.
A) edible portion
B) yield percentage
C) standard recipe
D) unit cost
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q21: Match the following chapter terms with their
Q22: When the term _ is used, it
Q23: To calculate gross pay:<br>A) Salary * hours
Q24: A.P. (as purchased) amount purchased * Price
Q25: A(n) _ is one that will produce
Q27: When each item must be calculated individually
Q28: Match the following chapter terms with their
Q29: A standardized recipe represents what one serving
Q30: Hours worked over one's regular hours are
Q31: Hourly rate * hours worked - overtime