menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Mathematics
  3. Study Set
    Basic Mathematics for College Students with Early Integers
  4. Exam
    Exam 5: Ratio, Proportion, and Measurement
  5. Question
    Find the Unit Price
Solved

Find the Unit Price

Question 20

Question 20

Multiple Choice

Find the unit price.
120 barrels cost $5,520.


A) $46 per barrel
B) $45  per barrel
C) $44  per barrel
D) $47  per barrel
E) $48  per barrel

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q15: 1 ton = _ ounces<br>A) 1,000<br>B) 32,000<br>C)

Q16: Which metric unit should you use

Q17: Write the rate as a unit rate.<br>4,261,900 people

Q18: Determine whether the statement is a

Q19: Convert 4,000 pounds to tons. <br>_ tons

Q21: Convert 10 kg to grams. <br>_ g

Q22: Tell whether the statement <span

Q23: 4 quarts = 1 _<br>A) gallon<br>B) foot<br>C)

Q24: 2,000 pounds = 1 _<br>A) ounces<br>B) foot<br>C)

Q25: Find the length of the pencil. <img

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines