Multiple Choice
Kelsey has been making soy candles for friends and family for many years. Recently she debated making an official website to sell her candles to the general public. Her variable cost is $4.20 per unit, and she would sell each candle for $10.00. Her fixed costs will be $418.00 per month. How many units would she need to sell per month, on average, to completely replace her monthly salary of $4,268? Round your final answer to the nearest whole unit.
A) 370 units
B) 663 units
C) 664 units
D) 808 units
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q129: The balanced scorecard (BSC) commonly measures what
Q130: Stucker Corp. just started their annual company-wide
Q131: The balanced scorecard (BSC) commonly measures what
Q132: A public university has an objective of
Q133: Trevor is an aspiring baker who eventually
Q135: The management team for an Italian restaurant
Q136: Florals Inc. is a specialty fabric store
Q137: Once a business is ready to grow,
Q138: As a company begins to fine tune
Q139: Alison is a baker who specializes in