Short Answer
Math (U.S.)
-Suppose a recipe calls for 2 cloves of garlic. If a head of garlic has 15 cloves and weighs 0.30 pounds, and garlic costs $1.45 per pound, what is the ingredient cost of garlic? Remember to round your answer to the nearest cent.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q187: Pounds, centigrams, and ounces are all units
Q188: Math (Metric)<br>For each of the math questions,
Q189: What factors can cause problems if you
Q190: Math (U.S.)<br>-What is the cooked yield test
Q191: Math (Metric)<br>For each of the math questions,
Q193: Math (U.S.)<br>-Convert 4¼ qt into pt.
Q194: If every member of your party ordered
Q195: Math (U.S.)<br>-If 40 pounds of whole carrots
Q196: Which physical condition places limitations on a
Q197: Math (Metric)<br>For each of the math questions,