menu-iconExamlexExamLexServices

Discover

Ask a Question
  1. All Topics
  2. Topic
    Culinary, Hospitality, Travel & Tourism
  3. Study Set
    Professional Cooking
  4. Exam
    Exam 4: Basic Principles of Cooking and Food Science
  5. Question
    Math (U.S.) -If the Price of Whole Chickens Is $2.40 Per Pound
Solved

Math (U.S.) -If the Price of Whole Chickens Is $2.40 Per Pound

Question 99

Question 99

Short Answer

Math (U.S.)
-If the price of whole chickens is $2.40 per pound, what is the cooked yield test cost if the yield of a 4 pound chicken is 3.35 pounds?

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Q94: Math (Metric)<br>For each of the math questions,

Q95: Math (Metric)<br>For each of the math questions,

Q96: Math Review<br>For each of the math questions,

Q97: Math Review<br>For each of the math questions,

Q98: Math (Metric)<br>For each of the math questions,

Q100: Fill in the blanks by making the

Q101: Which of the following is not true

Q102: Math (U.S.)<br>-Calculate the amount of salt needed

Q103: Math (U.S.)<br>-What amount of asparagus will be

Q104: Math (U.S.)<br>-You need 300, 3 oz. portions

Examlex

ExamLex

About UsContact UsPerks CenterHomeschoolingTest Prep

Work With Us

Campus RepresentativeInfluencers

Links

FaqPricingChrome Extension

Download The App

Get App StoreGet Google Play

Policies

Privacy PolicyTerms of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines

Scan To Download

qr-code

Copyright © (2025) ExamLex LLC.

Privacy PolicyTerms Of ServiceHonor CodeCommunity Guidelines