Essay
Evans Manufacturing has three cost objects that it uses to accumulate costs for its manufacturing plant in Virginia.They include:
Cost Object #1: The real estate dwelling(s)(physical buildings and equipment)
Cost Object #2: The use of buildings and equipment
Cost Object #3: The use and availability of manufacturing labor
The following manufacturing overhead cost categories are found in the accounting records:
a.Depreciation on buildings and equipment
b.Machine lubricants
c.Insurance for property
d.Supervisors salaries
e.Fringe benefits
f.Property taxes
g.Utilities
Required:
Assign each of the above costs to the most appropriate cost object.
Correct Answer:

Verified
Cost Object #1 includes catego...View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q122: The costing systems that managers use to
Q123: The two main ways managers use cost
Q124: A sunk cost:<br>A)is a cost that occurs
Q125: When 40,000 units are produced,fixed costs are
Q126: Managers compute the unit cost by:<br>A)multiplying total
Q128: Write a brief summary and explain why
Q129: Write a brief essay and explain why
Q130: Write a brief essay and discuss how
Q132: Mrs.Jones earns $25.00 per hour for straight
Q137: Conversion costs represent all manufacturing costs incurred