Solved

When 40,000 Units Are Produced,fixed Costs Are $16 Per Unit

Question 125

Multiple Choice

When 40,000 units are produced,fixed costs are $16 per unit.Therefore,when 80,000 units are produced,fixed costs will:


A) increase to $32 per unit.
B) remain at $16 per unit.
C) decrease to $8 per unit.
D) total $640,000.
E) total $540,000.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions