Solved

Managers Compute the Unit Cost By

Question 126

Multiple Choice

Managers compute the unit cost by:


A) multiplying total cost by the number of units.
B) dividing total cost by the number of units.
C) dividing variable cost by the number of units.
D) adding variable cost to fixed cost.
E) adding variable,direct,and indirect costs.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions