Multiple Choice
A producer with only one product has total fixed costs of $15,000 per month. In addition, it cost the producer $100 in variable costs to produce each unit of his product (raw materials and direct labor cost) . The producer charges his wholesalers $125 per unit. How many units of the product does the producer have to sell each month in order to break even?
A) 450 units
B) 500 units
C) 550 units
D) 600 units
E) 650 units
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q153: Retailers who earn high profits generally use
Q154: All of the following observations concerning markups
Q155: Value in use pricing<br>A) does not vary
Q156: Randy Todd, marketing manager for Sporting Products,
Q157: Customers are likely to be more price
Q159: When CenturyLink attracts residential customers by setting
Q160: Total fixed cost:<br>A) is the sum of
Q161: A good marketing manager for a producer
Q162: The BEP, in units, can be found
Q163: Which of the following observations concerning a