Exam 2: Cost Concepts and Behavior

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

If a cost is recorded as an asset (for example, prepaid rent for an office building), it becomes an expense when the asset has been consumed.

(True/False)
4.8/5
(45)

Tallon Company manufactures a single product. The product's prime costs consist of

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

Revenue minus cost of goods sold equals contribution margin.

(True/False)
4.8/5
(39)

Shuster Industries manufactures baseballs and identified the following costs associated with their manufacturing activity (V = Variable; F = Fixed). The following information is available for the month of June when 25,000 baseballs were produced, but only 23,500 baseballs were sold. Power to nin plant equipment () \ 25,000 Other selling costs () 149,150 Indirect labor () 50,000 Property taxes on factory building () 12,500 Marketing costs () 30,000 Factory Supervisor salaries () 125,000 Direct materials used () 500,000 Depreciation on plarnt equiprnent () 68,000 Shipping costs to custorner () 48,800 Indirect material and supplies () 37,500 Direct labor () 250,000 Adrninistrative salaries () 300,000 Insurance on factory building () 62,500 Utilities, factory () 50,000 General office costs () 48,000 Required: Compute the following amounts for July, assuming 30,000 baseballs were produced and sold: (Assume normal production ranges from 15,000 to 40,000 baseballs) (a) Total manufacturing costs. (b) Total conversion costs. (c) Period costs per unit. (d) Full costs per unit.

(Essay)
5.0/5
(36)

A computer virus destroyed some of the accounting records for Dorchester Antique Remodeling Company for the years 2019-2021. The following information was salvaged from the computer system. Required: Determine the correct amounts for A through P. A computer virus destroyed some of the accounting records for Dorchester Antique Remodeling Company for the years 2019-2021. The following information was salvaged from the computer system. Required: Determine the correct amounts for A through P.

(Essay)
4.9/5
(27)

The Shoal Company's manufacturing costs for the third quarter of 2019 were as follows: (CPA adapted) Direct materials and direct labor \7 00,000 Other variable manufacturing costs 100,000 Depreciation of factory building and manufacturing equipment 80,000 Other fixed manufacturing costs 18,000 What amount should be considered product costs for external reporting purposes?

(Multiple Choice)
4.7/5
(34)

The primary goal of the cost accounting system is to provide managers with information to prepare their annual financial statements.

(True/False)
4.9/5
(34)

Hurwitz Corporation had the following activities during 2019: Hurwitz Corporation had the following activities during 2019:     Required: (a) Prepare a schedule of cost of goods manufactured for 2019. (b) Prepare a schedule of cost of goods sold for 2019. (c) Prepare an income statement for 2019. Required: (a) Prepare a schedule of cost of goods manufactured for 2019. (b) Prepare a schedule of cost of goods sold for 2019. (c) Prepare an income statement for 2019.

(Essay)
4.8/5
(42)

The Torchdown Company began operations several years ago. The company purchased a building, and since only half of the space was needed for operations, the remaining space was rented to another firm for rental revenue of $20,000 per year. The success of Torchdown Company's product has resulted in the company needing more space. The renter's lease will expire next month and Torchdown will not renew the lease in order to use the space to expand operations and meet demand. The company's product requires direct materials that cost $25 per unit. The company employs a production supervisor whose salary is $2,000 per month. Production line workers are paid $15 per hour to manufacture and assemble the product. The company rents the equipment needed to produce the product at a rental cost of $1,500 per month. Additional equipment will be needed as production is expanded and the monthly rental charge for this equipment will be $900 per month. The building is depreciated on a straight-line basis at $9,000 per year. The company spends $40,000 per year to market the product. Shipping costs for each unit are $20 per unit. The cost of electricity and other utilities used for product is $2 per unit. The company plans to liquidate several investments in order to expand production. These investments currently earn a return of $8,000 per year. Required: Using the table below as a reference, describe which cost headings best identify the costs listed in the first column. As more than one type of cost can be applicable, ensure to list all possibilities when entering your answers (e.g., a cost might be a variable cost, and an overhead cost). The Torchdown Company began operations several years ago. The company purchased a building, and since only half of the space was needed for operations, the remaining space was rented to another firm for rental revenue of $20,000 per year. The success of Torchdown Company's product has resulted in the company needing more space. The renter's lease will expire next month and Torchdown will not renew the lease in order to use the space to expand operations and meet demand. The company's product requires direct materials that cost $25 per unit. The company employs a production supervisor whose salary is $2,000 per month. Production line workers are paid $15 per hour to manufacture and assemble the product. The company rents the equipment needed to produce the product at a rental cost of $1,500 per month. Additional equipment will be needed as production is expanded and the monthly rental charge for this equipment will be $900 per month. The building is depreciated on a straight-line basis at $9,000 per year. The company spends $40,000 per year to market the product. Shipping costs for each unit are $20 per unit. The cost of electricity and other utilities used for product is $2 per unit. The company plans to liquidate several investments in order to expand production. These investments currently earn a return of $8,000 per year. Required: Using the table below as a reference, describe which cost headings best identify the costs listed in the first column. As more than one type of cost can be applicable, ensure to list all possibilities when entering your answers (e.g., a cost might be a variable cost, and an overhead cost).

(Essay)
4.8/5
(39)

The following data appeared in Moline Company's records on December 31: Direct Materials Inventory, Dec. 31 \ 35,500 Direct Materials purchased during the year 2,268,000 Finished Goods Inventory, Dec. 31 567,000 Indirect labor 201,600 Direct labor 2,520,000 Factory heat, light, and power 234,360 Factory depreciation 396,900 Administrative salaries 323,820 Miscellaneous factory cost 200,970 Marketing costs 233,100 Other administrative costs 113,400 Maintenance on factory equipment 76,230 Insurance on factory equipment 119,700 Distribution costs 10,080 Taxes on manufacturing property 82,530 Legal fees on customer complaint 51,660 Direct materials put into production 2,407,230 Work-in-Process Inventory, Dec. 31 154,980 On January 1, the Finished Goods Inventory account had a balance of $280,000, and the Work-in-Process Inventory account had a balance of $90,650. Sales revenue for the year was $6,687,500. Required: (a) Prepare a cost of goods manufactured statement. (b) Prepare a cost of goods sold statement. (c) Prepare a gross margin income statement.

(Essay)
4.8/5
(36)

The information below has been taken from the cost records of Gator Corp. for the past year: Raw materials used in production \3 26 Total manufacturing costs charged to production during the year (includes \ 135 of factory overhead) 686 Cost of goods available for sale 826 Selling administrative expenses 25 Inventories: Beginning Ending Direct materials 75 85 Work in process 80 30 Finished goods 90 110 Required: (a) Calculate the cost of direct materials purchased during the year. (b) Calculate the direct labor costs charged to production during the year. (c) Calculate the cost of goods manufactured during the year. (d) Calculate the cost of goods sold for the year.

(Essay)
4.8/5
(46)

The following information is available for Barnes Company for the fiscal year ended December 31: Beginning finished goods inventory in units 0 Units produced 4,800 Units sold 4,000 Sales \4 00,000 Materials cost \9 6,000 Variable conversion cost used \4 8,000 Fixed manufacturing cost \7 2,000 Indirect operating costs (fixed) \8 0,000 - The difference between the variable costing ending inventory and the absorption costing ending inventory is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

Which one of the following costs is classified as a period cost? (CIA adapted)

(Multiple Choice)
4.8/5
(45)

Absorption costing measures contribution to operating profit as:

(Multiple Choice)
5.0/5
(36)

A(n) ________ is any end to which a cost is assigned.

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

The amount of direct materials issued to production is found by

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

Which terms below correctly describe the cost of the black paint used to paint the dots on a pair of dice? Variable Cost Adninistrative Cost A. Yes Yes B. Yes No C. No Yes D. No No

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Accounting systems typically record opportunity costs as assets and treat them as intangible items on the financial statements.

(True/False)
5.0/5
(37)

Compute the Cost of Goods Sold for 2019 using the following information: Direct Materials, Jan. 1, 2019 \ 40,000 Work-in-Process, Dec. 31, 2019 69,000 Direct Labor 48,500 Finished Goods, Dec. 31,2019 105,000 Finished Goods. Jan. 1.2019 128,000 Manufacturing Overhead 72,500 Direct Materials, Dec. 31, 2019 43,000 Work-in Process, Jan. 1, 2019 87,000 Purchases of Direct Material 75,000

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Which of the following accounts would be a period cost rather than a product cost?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Showing 81 - 100 of 153
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)