Exam 6: Inventories
Exam 1: Accounting in Action257 Questions
Exam 2: The Recording Process206 Questions
Exam 3: Adjusting the Accounts260 Questions
Exam 4: Completing the Accounting Cycle236 Questions
Exam 5: Accounting for Merchandising Operations244 Questions
Exam 6: Inventories235 Questions
Exam 7: Fraud, Internal Control, and Cash232 Questions
Exam 8: Accounting for Receivables239 Questions
Exam 9: Plant Assets, Natural Resources, and Intangible Assets310 Questions
Exam 10: Liabilities309 Questions
Exam 11: Corporations: Organization, Stock Transactions343 Questions
Exam 12: Statement of Cash Flows202 Questions
Exam 13: Financial Statement Analysis271 Questions
Exam 14: Specimen Financial Statements: Apple Inc66 Questions
Exam 15: Specimen Financial Statements: Pepsico, Inc211 Questions
Exam 16: Specimen Financial Statements: the Coca-Cola Company39 Questions
Exam 17: Specimen Financial Statements: Amazoncom, Inc85 Questions
Exam 18: Specimen Financial Statements: Wal-Mart Stores, Inc39 Questions
Select questions type
Nick's Place recorded the following data:
The weighted average unit cost of the inventory at January 31 is:

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
______________ is calculated as cost of goods sold divided by average inventory.
(Short Answer)
5.0/5
(37)
Match the items below by entering the appropriate code letter in the space provided.
Correct Answer:
Premises:
Responses:
(Matching)
5.0/5
(43)
A company just starting in business purchased three merchandise inventory items at the following prices. First purchase $64; Second purchase $76; Third purchase $68. If the company sold two units for a total of $200 and used FIFO costing, the gross profit for the period would be
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
Under generally accepted accounting principles, management has the choice of physically counting inventory on hand at the end of the year or using the gross profit method to estimate the ending inventory.
(True/False)
4.9/5
(28)
Stengel Company sells a snowboard, White-Out, that is popular with snowboard enthusiasts. Presented below is information relating to Stengel Company's purchases of White-Out snowboards during September. During the same month, 124 White-Out snowboards were sold at $160 each. Stengel Company uses a periodic inventory system.
Instructions
(a) Compute the ending inventory at September 30 and cost of goods sold using the FIFO and LIFO method. Prove the amount allocated to cost of goods sold under each method.
(b) For both FIFO and LIFO, calculate the sum of inventory and cost of goods sold. What do you notice about the answer you found for each method?
(c) What is gross profit under each method?
(d) Which method results in a larger amount reported for assets on the balance sheet? Which results in a larger amount reported for stockholders' equity on the balance sheet?

(Essay)
4.8/5
(40)
Cost of goods sold is computed from the following equation:
(Multiple Choice)
4.8/5
(42)
The cost of goods available for sale is allocated to the cost of goods sold and the
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Specific Identification must be used for inventory valuation where the inventory items are not interchangeable under
IFRS:

(Short Answer)
4.9/5
(36)
The cost of goods available for sale consists of the beginning inventory plus the cost of goods purchased.
(True/False)
4.8/5
(40)
Management may choose any inventory costing method it desires as long as the cost flow assumption chosen is consistent with the physical movement of goods in the company.
(True/False)
4.8/5
(49)
IFRS defines net realizable value for lower-of-cost-or net realizable value as
(Multiple Choice)
5.0/5
(34)
Penny Company made an inventory count on December 31, 2018. During the count, one of the clerks made the error of counting an inventory item twice. For the balance sheet at December 31, 2018, the effects of this error are 

(Short Answer)
4.9/5
(40)
Certain agricultural and mineral products can be reported at net realizable value under
IFRS:

(Short Answer)
4.8/5
(34)
At May 1, 2018, Kibbee Company had beginning inventory consisting of 200 units with a unit cost of $7. During May, the company purchased inventory as follows: 800 units at $7
600 units at $8
The company sold 1,000 units during the month for $12 per unit. Kibbee uses the average cost method. Kibbee's gross profit for the month of May is
(Multiple Choice)
4.7/5
(44)
Showing 21 - 40 of 235
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)