Exam 4: Menus and Recipes
Exam 1: Professionalism25 Questions
Exam 2: Food Safety and Sanitation46 Questions
Exam 3: Nutrition30 Questions
Exam 4: Menus and Recipes27 Questions
Exam 5: Tools and Equipment35 Questions
Exam 6: Knife Skills20 Questions
Exam 7: Flavors and Flavorings35 Questions
Exam 8: Dairy Products29 Questions
Exam 9: Mise En Place38 Questions
Exam 10: Principles of Cooking36 Questions
Exam 11: Stocks and Sauces43 Questions
Exam 12: Soups38 Questions
Exam 13: Principles of Meat Cookery42 Questions
Exam 14: Beef21 Questions
Exam 15: Veal17 Questions
Exam 16: Lamb19 Questions
Exam 17: Pork20 Questions
Exam 18: Poultry30 Questions
Exam 19: Game17 Questions
Exam 20: Fish and Shellfish44 Questions
Exam 21: Eggs and Breakfast30 Questions
Exam 22: Vegetables32 Questions
Exam 23: Potatoes, Grains and Pasta34 Questions
Exam 24: Healthy Cooking and Special Diets35 Questions
Exam 25: Salads and Salad Dressings24 Questions
Exam 26: Fruits30 Questions
Exam 27: Sandwiches20 Questions
Exam 28: Charcuterie35 Questions
Exam 29: Hors Doeuvre and Canapés37 Questions
Exam 30: Principles of the Bakeshop25 Questions
Exam 31: Quick Breads23 Questions
Exam 32: Yeast Breads34 Questions
Select questions type
If a case containing 12 cans of whole peeled tomatoes costs $28.80, what is the unit cost?
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
Which of the following menu statements would be controlled by truth in advertising laws?
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
What type of menu lists each food and beverage item with their prices?
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
A typical American meal consists of an appetizer, entrée and dessert.
(True/False)
4.8/5
(30)
Showing 21 - 27 of 27
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)