Exam 4: Menus and Recipes

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

If a case containing 12 cans of whole peeled tomatoes costs $28.80, what is the unit cost?

(Multiple Choice)
4.7/5
(34)

What is par or parstock?

(Short Answer)
4.9/5
(38)

What should you do if a recipe is written in metric units?

(Essay)
4.8/5
(26)

Which of the following menu statements would be controlled by truth in advertising laws?

(Multiple Choice)
4.7/5
(37)

What type of menu lists each food and beverage item with their prices?

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

A typical American meal consists of an appetizer, entrée and dessert.

(True/False)
4.8/5
(30)

Explain how a prep list helps a chef control waste.

(Essay)
4.8/5
(39)
Showing 21 - 27 of 27
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)