Exam 8: Flexible Budget and Variance Analysis
Exam 1: Managerial Accounting and the Business Organization173 Questions
Exam 2: Introduction to Cost Behavior and Cost Volume Relationships194 Questions
Exam 3: Measurement of Cost Behavior173 Questions
Exam 4: Cost Management Systems and Activity-Based Costing196 Questions
Exam 5: Relevant Information and Decision-Making: Marketing Decisions194 Questions
Exam 6: Relevant Information and Decision-Making: Product Decisions141 Questions
Exam 7: The Master Budget151 Questions
Exam 8: Flexible Budget and Variance Analysis166 Questions
Exam 9: Management Control Systems and Responsibility Accounting184 Questions
Exam 10: Management Control in Decentralized Organizations201 Questions
Exam 11: Capital Budgeting165 Questions
Exam 12: Cost Allocation158 Questions
Exam 13: Job-Costing176 Questions
Exam 14: Process-Costing Systems166 Questions
Exam 15: Overhead Application: Variable and Absorbtion Costing186 Questions
Exam 16: Basic Accounting Concepts, Techniques, and Conventions187 Questions
Exam 17: Understanding Corporate Annual Reports: Basic Financial Statements167 Questions
Select questions type
The difference between actual input prices and expected input prices multiplied by the actual quantity of inputs used
(Short Answer)
4.7/5
(32)
Activity- level variances plus flexible- budget variances equals:
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Wild West Company planned to produce 12,000 units. Processing required 16,000 machine hours at a cost of $15,000 + $10.50 per machine hour. Actual sales were 14,000 units requiring 20,000 machine hours. Actual processing cost was $222,000. is the master budget variance for processing.
(Multiple Choice)
5.0/5
(32)
Sales- activity variances measure how efficient managers have been in meeting the planned sales objective.
(True/False)
4.8/5
(42)
Breakfast Club Company planned to produce 12,000 units. Processing required 16,000 machine hours at a cost of $15,000 + $10.50 per machine hour. Actual sales were 14,000 units requiring 20,000 machine hours. Actual processing cost was $222,000. is the flexible- budget variance for processing.
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
Ideal standards make no provisions for waste, spoilage, and machine breakdowns.
(True/False)
4.9/5
(40)
The flexible budget is identical to the master budget in format.
(True/False)
4.9/5
(29)
Panther Company had a favorable flexible- budget direct- material variance. In this case it would not be possible for the direct- material price and usage variances, respectively, to be:
(Multiple Choice)
5.0/5
(43)
Actual results might differ from the master budget because:
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
An expected cost is the cost that is least likely to be attained.
(True/False)
4.9/5
(42)
If actual expenses are less than expected expenses, the expense variance in the performance report will be unfavorable.
(True/False)
5.0/5
(32)
The usage variance can be calculated by multiplying the expected input price by the difference between:
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
McQueen Company planned to produce and sell 950 units at a total cost of $177,000. Actual production was 950 units at a cost of $172,000, McQueen Company was:
(Multiple Choice)
4.9/5
(47)
John Company planned to produce 12,000 units. This level of activities required 20 set- ups at a cost of $18,000 plus $500 per set- up. Actual sales were 10,000 units, requiring 15 set- ups and 12,000 machine hours. Actual set- up cost was $26,000. _ _ is the master budget amount for set- ups.
(Multiple Choice)
4.8/5
(46)
If the ending inventory of material is greater than beginning inventory, then the direct- material price variance is based on the:
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
The Frosty Company makes mugs for which the following standards have been developed: Standard Inputs Standard Price Expected for E ach Expected per Unit of Output Unit of Output Direct materials 5 ounc es \ 2 per ounce Direct labor 1.5 hours \ 8 per hour Production of 400 mugs was expected in July, but 440 mugs were actually completed. Direct materials purchased and used were 2,100 ounces at an actual price of $2.20 per ounce. Direct labor cost for the month was $5,310, and the actual pay per hour was $9.00. _ is the direct- material price variance for July.
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Showing 41 - 60 of 166
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)