Exam 2: Making Sense of It All

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

A jar contains 16 marbles: 5 blue, 8 green, and 3 yellow. What is the probability of choosing a green marble from the jar?

(Essay)
4.8/5
(37)

Select the percent decrease of a price that is a fifth of the original amount. For example, a coat that originally cost $100 now costs $20. Select the percent decrease of a price that is a fifth of the original amount. For example, a coat that originally cost $100 now costs $20.

(Short Answer)
4.8/5
(33)

Convert the unit of mass. Convert the unit of mass.

(Short Answer)
4.9/5
(37)

Graph the solution set to the inequality. Graph the solution set to the inequality.

(Short Answer)
4.8/5
(30)

Find the area of the shaded region. Use 3.14 for Find the area of the shaded region. Use  3.14  for     Find the area of the shaded region. Use  3.14  for

(Essay)
4.8/5
(38)

Solve the equation using the multiplication or division property of equality. -x = 283.9

(Short Answer)
4.9/5
(39)

If Kate bought a sofa for $780 and plans to make 12 payments, what is the amount per payment?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

Solve the equation using the addition or subtraction property of equality. Solve the equation using the addition or subtraction property of equality.

(Short Answer)
4.9/5
(35)

The number of items produced by a company rose by 420,000 between in a 10-year period. Compute the rate representing the increase in the number of items produced per year during this period.

(Short Answer)
4.9/5
(37)

Solve the proportion. Solve the proportion.

(Short Answer)
4.8/5
(38)

Find the unit cost to three decimal places. A bottle of shampoo costs $6.49 for 12 oz.

(Multiple Choice)
4.8/5
(28)

Convert the unit of time. Convert the unit of time.

(Short Answer)
4.7/5
(29)

Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.

(Short Answer)
4.9/5
(31)

Find the area of the circle. Use 3.14 for Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.   Round to the nearest whole unit. Find the area of the circle. Use  3.14  for   Round to the nearest whole unit.

(Multiple Choice)
4.7/5
(43)

Solve the inequality. Write your answer in interval notation. Solve the inequality. Write your answer in interval notation.

(Short Answer)
4.8/5
(39)

Write the ratio in lowest terms. 10 meters to 2 meters.

(Essay)
4.7/5
(32)

To lose weight, Jim reduced his calories from 3,500 per day to 2,800 per day. What is the percent decrease?

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

Solve the equation. 4x - 12 = -40

(Short Answer)
4.9/5
(37)

Find the area of the circle. Use Find the area of the circle. Use   for  .  for Find the area of the circle. Use   for  .  . Find the area of the circle. Use   for  .

(Essay)
4.9/5
(35)

Find the area of the circle. Use Find the area of the circle. Use   for    for Find the area of the circle. Use   for    Find the area of the circle. Use   for

(Essay)
4.8/5
(40)
Showing 81 - 100 of 140
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)