Exam 2: Making Sense of It All
Exam 1: Organizing and Visualizing Numeric Data318 Questions
Exam 2: Making Sense of It All140 Questions
Exam 3: Thinking Linearly71 Questions
Exam 4: Living in a Nonlinear World156 Questions
Select questions type
A jar contains 16 marbles: 5 blue, 8 green, and 3 yellow.
What is the probability of choosing a green marble from the jar?
(Essay)
4.8/5
(37)
Select the percent decrease of a price that is a fifth of the original amount. For example, a coat that originally cost $100 now costs $20. 

(Short Answer)
4.8/5
(33)
Solve the equation using the multiplication or division property of equality.
-x = 283.9
(Short Answer)
4.9/5
(39)
If Kate bought a sofa for $780 and plans to make 12 payments, what is the amount per payment?
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Solve the equation using the addition or subtraction property of equality. 

(Short Answer)
4.9/5
(35)
The number of items produced by a company rose by 420,000 between in a
10-year period. Compute the rate representing the increase in the number of
items produced per year during this period.
(Short Answer)
4.9/5
(37)
Find the unit cost to three decimal places. A bottle of shampoo costs $6.49 for 12 oz.
(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
Find the area of the circle. Use 3.14 for
Round to the nearest whole unit.


(Multiple Choice)
4.7/5
(43)
To lose weight, Jim reduced his calories from 3,500 per day to 2,800 per day. What is the percent decrease?
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Showing 81 - 100 of 140
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)