Exam 2: Making Sense of It All
Exam 1: Organizing and Visualizing Numeric Data318 Questions
Exam 2: Making Sense of It All140 Questions
Exam 3: Thinking Linearly71 Questions
Exam 4: Living in a Nonlinear World156 Questions
Select questions type
Write the rate as a unit rate rounded to the nearest hundredth. April pays $2.40 for 5 pounds of bananas. 

(Short Answer)
4.7/5
(25)
For the Spring Fling gala, Felicia has 500 ft of lights to hang. If the width of the room is 70 ft, what is the length of the room if she can hang all the lights so that they go around the room exactly once?
Show all of your work and give your answer in a complete sentence.
(Essay)
4.8/5
(33)
A greeting card company can sell cards for $2.75 each, so the revenue can be calculated using the formula R = 2.75x. The company's total cost consists of a fixed overhead of $12,000 plus 35 cents per card, so the total cost can be calculated using the formula C = 0.35x + 1200.
a. Write the algebraic equation needed to determine when the company will break even (when the revenue will equal the cost).
b. Solve the equation from part a.
c. Write the algebraic inequality needed to indicate that the revenue is greater than the cost.
d. Solve the inequality from part c.
e. What does your answer from part d tell you about when the company will make a profit?
(Essay)
4.7/5
(36)
Read the following scenario and determine whether the type of reasoning used by Leanne is inductive or deductive. Explain how you decided.
Leanne was concerned that if she continued to be late for work, she would lose her job.
(Essay)
4.8/5
(31)
If a single die is rolled, find the probability that it will come up as a number greater than 3. 

(Short Answer)
4.7/5
(28)
If a teacher who was earning $46,000 received a 3.2% increase, what is the new salary?
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Evaluate the expression for the given values of the variables. x+6 z for x=-13 and z=-2
(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Of all the topics we have covered in unit 2, what has stood out to you as something most relevant to your life? Explain why.
(Essay)
4.8/5
(27)
Suzie hangs 10 pictures that each measure 8.5 inches wide on a wall. She spaces them 6 inches apart with 2 inches on each end, so that they fit perfectly on the wall. How wide is the wall?
Show all of your work and give your answer in a complete sentence.
(Essay)
4.8/5
(44)
There are 51 cars in the parking lot, of which 11 are white. Write a ratio of white cars to cars that are not white. 

(Short Answer)
4.7/5
(39)
Showing 101 - 120 of 140
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)