Exam 2: Making Sense of It All
Exam 1: Organizing and Visualizing Numeric Data318 Questions
Exam 2: Making Sense of It All140 Questions
Exam 3: Thinking Linearly71 Questions
Exam 4: Living in a Nonlinear World156 Questions
Select questions type
A 6-pack of soda is on sale for $2.00. A can of soda from a vending machine
costs $0.65. Which is the better buy?
(Essay)
4.9/5
(37)
Solve the equation using the multiplication or division property of equality.
-7x = 35
(Short Answer)
4.8/5
(38)
Convert the unit of weight and mass. Round the answer to one decimal place if
necessary. 

(Short Answer)
4.8/5
(37)
A stock closed at $12.80 on Monday. By Friday, the closing price was $11.52. Find the percent decrease.
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Find the unit cost of each package of napkins to determine the best buy. (Round to four decimal places.)
a. $2.35 for 400 napkins
b. $0.80 for 100 napkins
(Essay)
4.8/5
(31)
Simplify by collecting the like terms. Then solve the equation.
8 x-7 x+9=10-7
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Write the phrase as an algebraic expression. The difference of x and -4 

(Short Answer)
4.7/5
(32)
The weight of a child in 1990 was 40 lb. By 2005, the child's weight had increased to 90 lb. What was the percent increase?
(Multiple Choice)
4.9/5
(20)
Whatever happened to 1 pound bags of coffee? My favorite brands of coffee are Eight O'Clock and dunkin Donuts, but it is hard to compare because they come in different size bags. Compare the following:
Eight O'Clock Coffee comes in an 11 oz bag for $5.99
Dunkin Donuts Coffee comes in a 12 oz bag for $6.69
Find the unit price for each bag of coffee to determine the best deal.
(Essay)
4.7/5
(41)
The Thompsons have 4 cats and 3 dogs.
a. Write a ratio in fraction form of cats to dogs.
b. Write a ratio in fraction form of dogs to cats.
c. Write a ratio in fraction form of cats to the total number of pets.
(Essay)
4.8/5
(22)
Solve the equation using the addition or subtraction property of equality. 

(Short Answer)
4.8/5
(33)
Select the percent increase of a price that is triple the original amount. For example, a book that originally cost $10 now costs $30.
(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Solve the inequality. Write your answer in set-builder notation. 

(Short Answer)
4.8/5
(29)
Showing 61 - 80 of 140
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)