Exam 1: Managerial Accounting and Cost Concepts

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Given the cost formula, Y = $16,000 + $3.40X, total cost for an activity level of 4,000 units would be:

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Correct Answer:
Verified

C

Conversion cost equals product cost less direct materials cost.

Free
(True/False)
4.9/5
(40)
Correct Answer:
Verified

True

Kesterson Corporation has provided the following information: Kesterson Corporation has provided the following information:   The incremental manufacturing cost that the company will incur if it increases production from 5,000 to 5,001 units is closest to: The incremental manufacturing cost that the company will incur if it increases production from 5,000 to 5,001 units is closest to:

Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(49)
Correct Answer:
Verified

A

Fanelli Corporation, a merchandising company, reported the following results for July: Fanelli Corporation, a merchandising company, reported the following results for July:    Cost of goods sold is a variable cost in this company. Required:a. Prepare a traditional format income statement for July.b. Prepare a contribution format income statement for July. Cost of goods sold is a variable cost in this company. Required:a. Prepare a traditional format income statement for July.b. Prepare a contribution format income statement for July.

(Essay)
4.8/5
(24)

Gabel Incorporated is a merchandising company. Last month the company's merchandise purchases totaled $63,000. The company's beginning merchandise inventory was $13,000 and its ending merchandise inventory was $15,000. What was the company's cost of goods sold for the month?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Depreciation on equipment a company uses in its selling and administrative activities would be classified as a period cost.

(True/False)
4.9/5
(35)

All of the following are examples of product costs except:

(Multiple Choice)
4.8/5
(28)

Pedregon Corporation has provided the following information: Pedregon Corporation has provided the following information:   If 4,500 units are produced, the total amount of manufacturing overhead cost is closest to: If 4,500 units are produced, the total amount of manufacturing overhead cost is closest to:

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)

During the month of May, direct labor cost totaled $10,000 and direct labor cost was 40% of prime cost. If total manufacturing costs during May were $86,000, the manufacturing overhead was:

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

An income statement for Sam's Bookstore for the first quarter of the year is presented below: An income statement for Sam's Bookstore for the first quarter of the year is presented below:   On average, a book sells for $50. Variable selling expenses are $4 per book with the remaining selling expenses being fixed. The variable administrative expenses are 5% of sales with the remainder being fixed. The contribution margin for Sam's Bookstore for the first quarter is: On average, a book sells for $50. Variable selling expenses are $4 per book with the remaining selling expenses being fixed. The variable administrative expenses are 5% of sales with the remainder being fixed. The contribution margin for Sam's Bookstore for the first quarter is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

Schwiesow Corporation has provided the following information: Schwiesow Corporation has provided the following information:   If 4,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to: If 4,000 units are sold, the variable cost per unit sold is closest to:

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

Kesterson Corporation has provided the following information: Kesterson Corporation has provided the following information:   If 6,000 units are produced, the total amount of direct manufacturing cost incurred is closest to: If 6,000 units are produced, the total amount of direct manufacturing cost incurred is closest to:

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)

Glew Corporation has provided the following information: Glew Corporation has provided the following information:   If 3,000 units are produced, the total amount of indirect manufacturing cost incurred is closest to: If 3,000 units are produced, the total amount of indirect manufacturing cost incurred is closest to:

(Multiple Choice)
4.9/5
(41)

Abburi Company's manufacturing overhead is 60% of its total conversion costs. If direct labor is $52,000 and if direct materials are $28,000, the manufacturing overhead is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

Wages paid to production supervisors would be classified as manufacturing overhead.

(True/False)
4.9/5
(36)

A contribution format income statement separates costs into fixed and variable categories, first deducting variable expenses from sales to obtain the contribution margin.

(True/False)
4.9/5
(44)

Boersma Sales, Incorporated a merchandising company, reported sales of 7,100 units in September at a selling price of $682 per unit. Cost of goods sold, which is a variable cost, was $317 per unit. Variable selling expenses were $44 per unit and variable administrative expenses were $22 per unit. The total fixed selling expenses were $157,200 and the total administrative expenses were $338,000.The contribution margin for September was:

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Balerio Corporation's relevant range of activity is 6,000 units to 11,000 units. When it produces and sells 8,000 units, its average costs per unit are as follows: Balerio Corporation's relevant range of activity is 6,000 units to 11,000 units. When it produces and sells 8,000 units, its average costs per unit are as follows:    Required:a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 8,000 units? (Do not round intermediate calculations.)b. If 10,000 units are sold, what is the variable cost per unit sold? (Round Per unit answer to 2 decimal places.)c. If 10,000 units are sold, what is the total amount of variable costs related to the units sold? (Do not round intermediate calculations. Round Per unit answer to 2 decimal places.)d. If the selling price is $18.60 per unit, what is the contribution margin per unit sold? (Round Per unit answer to 2 decimal places.)e. What incremental manufacturing cost will the company incur if it increases production from 8,000 to 8,001 units? (Round Per unit answer to 2 decimal places.) Required:a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 8,000 units? (Do not round intermediate calculations.)b. If 10,000 units are sold, what is the variable cost per unit sold? (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)c. If 10,000 units are sold, what is the total amount of variable costs related to the units sold? (Do not round intermediate calculations. Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)d. If the selling price is $18.60 per unit, what is the contribution margin per unit sold? (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)e. What incremental manufacturing cost will the company incur if it increases production from 8,000 to 8,001 units? (Round "Per unit" answer to 2 decimal places.)

(Essay)
4.8/5
(33)

Myklebust Corporation's relevant range of activity is 4,000 units to 8,000 units. When it produces and sells 6,000 units, its average costs per unit are as follows: Myklebust Corporation's relevant range of activity is 4,000 units to 8,000 units. When it produces and sells 6,000 units, its average costs per unit are as follows:    Required:a.For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 6,000 units?b. For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell 6,000 units?c. If the selling price is $20.20 per unit, what is the contribution margin per unit sold?d. If 7,000 units are produced, what is the total amount of direct manufacturing cost incurred?e. If 7,000 units are produced, what is the total amount of indirect manufacturing cost incurred?f. What incremental manufacturing cost will the company incur if it increases production from 6,000 to 6,001 units? Required:a.For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 6,000 units?b. For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell 6,000 units?c. If the selling price is $20.20 per unit, what is the contribution margin per unit sold?d. If 7,000 units are produced, what is the total amount of direct manufacturing cost incurred?e. If 7,000 units are produced, what is the total amount of indirect manufacturing cost incurred?f. What incremental manufacturing cost will the company incur if it increases production from 6,000 to 6,001 units?

(Essay)
5.0/5
(40)

Management of Plascencia Corporation is considering whether to purchase a new model 370 machine costing $525,000 or a new model 220 machine costing $423,000 to replace a machine that was purchased 8 years ago for $488,000. The old machine was used to make product I43L until it broke down last week. Unfortunately, the old machine cannot be repaired.Management has decided to buy the new model 220 machine. It has less capacity than the new model 370 machine, but its capacity is sufficient to continue making product I43L.Management also considered, but rejected, the alternative of simply dropping product I43L. If that were done, instead of investing $423,000 in the new machine, the money could be invested in a project that would return a total of $450,000.In making the decision to invest in the model 220 machine, the opportunity cost was:

(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
Showing 1 - 20 of 346
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)