Exam 10: Standard Costing: a Managerial Control Tool

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

During June, Cisco Company produced 12,000 chainsaw blades. The standard quantity of material allowed per unit was 1.5 pounds of steel per blade at a standard cost of $8 per pound. Cisco determined that it had a favorable materials usage variance of $1,000 for June. Calculate the actual quantity of materials Cisco used.

(Multiple Choice)
4.7/5
(31)

Figure 10-9. James Company manufactures t-shirts. During the year, it manufactured 250,000 t-shirts, using 2 hours of direct labor at a rate of $8.50 per hour. The materials and labor standards for manufacturing the t-shirts are: Figure 10-9. James Company manufactures t-shirts. During the year, it manufactured 250,000 t-shirts, using 2 hours of direct labor at a rate of $8.50 per hour. The materials and labor standards for manufacturing the t-shirts are:    It took James 1,400,000 yards at $2.50 per yard to make the 250,000 t-shirts. -Refer to Figure 10-9. What is the entry to close the variances of labor and materials? It took James 1,400,000 yards at $2.50 per yard to make the 250,000 t-shirts. -Refer to Figure 10-9. What is the entry to close the variances of labor and materials?

(Multiple Choice)
4.8/5
(43)

The actual quantity of input at the standard price less than the standard quantity of input at the standard price equals the usage variance.

(True/False)
4.9/5
(43)

For better control, the materials price variance is computed using actual quantity of materials purchased.

(True/False)
4.8/5
(40)

Anderson Company has the following information concerning its direct labor: Anderson Company has the following information concerning its direct labor:     Anderson Company has the following information concerning its direct labor:

(Essay)
4.8/5
(35)

Which of the following is not an advantage of standard costing over normal costing and actual costing?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

The labor rate variance is computed by

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

In a standard cost system, costs are assigned to all of the following, except for

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

Variances indicate

(Multiple Choice)
4.9/5
(31)

Dog's Best Friend manufactures dog food. During the month, it manufactured 3,000 bags of kibble, using 0.25 hour of direct labor per bag at a rate of $9.00 per hour. The materials and labor standards for manufacturing the bags of kibble are: Dog's Best Friend manufactures dog food. During the month, it manufactured 3,000 bags of kibble, using 0.25 hour of direct labor per bag at a rate of $9.00 per hour. The materials and labor standards for manufacturing the bags of kibble are:    The company actually used 3,300 pounds of beef at a price of $1.10 per pound. It also purchased 3,000 bags at a price of $0.15 per bag.   The company actually used 3,300 pounds of beef at a price of $1.10 per pound. It also purchased 3,000 bags at a price of $0.15 per bag. Dog's Best Friend manufactures dog food. During the month, it manufactured 3,000 bags of kibble, using 0.25 hour of direct labor per bag at a rate of $9.00 per hour. The materials and labor standards for manufacturing the bags of kibble are:    The company actually used 3,300 pounds of beef at a price of $1.10 per pound. It also purchased 3,000 bags at a price of $0.15 per bag.

(Essay)
4.7/5
(44)

A ______________ is the difference between the sales price needed to capture a predetermined market share and the desired per-unit profit.

(Short Answer)
4.8/5
(45)

During the month of March, Baker's Express purchased 10,000 pounds of flour at $1 per pound. At the end of March, Baker's Express found that it had a favorable materials price variance of $500. The standard cost per pound must be

(Multiple Choice)
4.7/5
(37)

___________________ is calculated by multiplying the unit labor standard by the actual output.

(Short Answer)
4.8/5
(27)

Ideal standards can be achieved under efficient operating conditions.

(True/False)
4.7/5
(35)

Match the variance with its correct calculation. a. Actual Quantity *Actual Price b. (Actual Hours*Actual Rate) - (Standard Hours *Standard Rate) c. (Actual Quantity *Actual Price) - (Standard Quantity * Standard Price) d. (Actual Hours - Standard Hours) * Standard Rate e. (Actual Price -Standard Price) *Actual Quantity f. Standard Quantity * Standard Price g. (Actual Rate - Standard Rate) * Actual Hours h. (Actual Quantity - Standard Quantity) *Standard Price -Budgeted Costs

(Short Answer)
4.9/5
(41)

Figure 10-8. The Perfect Tool Company (South America Division) produced 80,000 saw blades during the year. It took 1.5 hours of labor per blade at a rate of $8.50 per hour. However, its standard labor rate is $8.00. Its labor efficiency variance was an unfavorable $40,000. -Refer to Figure 10-8. What is Perfect's standard hours allowed for a volume of 80,000 blades?

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

The materials price variance is computed using the actual quantity of materials used, and the materials usage variance is computed using the actual quantity of materials purchased.

(True/False)
4.9/5
(47)

Match the variance with its correct calculation. a. Actual Quantity *Actual Price b. (Actual Hours*Actual Rate) - (Standard Hours *Standard Rate) c. (Actual Quantity *Actual Price) - (Standard Quantity * Standard Price) d. (Actual Hours - Standard Hours) * Standard Rate e. (Actual Price -Standard Price) *Actual Quantity f. Standard Quantity * Standard Price g. (Actual Rate - Standard Rate) * Actual Hours h. (Actual Quantity - Standard Quantity) *Standard Price -Labor Efficiency Variance

(Short Answer)
4.7/5
(38)

Standard cost systems are adopted

(Multiple Choice)
5.0/5
(39)

Which of the following is not true regarding the use of labor variance information?

(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
Showing 81 - 100 of 180
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)