Exam 1: The Whole Numbers
Exam 1: The Whole Numbers360 Questions
Exam 2: Multiplying and Dividing Fractions234 Questions
Exam 3: Adding and Subtracting Fractions157 Questions
Exam 4: Decimals271 Questions
Exam 5: Ratio, Proportion, and Percent297 Questions
Exam 6: Geometry280 Questions
Exam 7: Statistics and Probability133 Questions
Exam 8: Real Numbers and Introduction to Algebra483 Questions
Exam 9: Equations, Inequalities, and Problem Solving224 Questions
Exam 10: Graphing Equations and Inequalities312 Questions
Exam 11: Systems of Equations111 Questions
Exam 12: Exponents and Polynomials386 Questions
Exam 13: Factoring Polynomials233 Questions
Exam 14: Rational Expressions249 Questions
Exam 15: Roots and Radicals220 Questions
Exam 16: Quadratic Equations and Nonlinear Graphs198 Questions
Exam 17: Algebraic Equations and Inequalities199 Questions
Select questions type
Solve.
-A 12-ounce can of tomato soup is priced at $1.32. What is the unit price per ounce?
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Fill in the blank with one of the words or phrases listed below. difference area square root addend divisor minuend place value factor quotient subtrahend exponent digits sum whole numbers perimeter dividend average product
-The 5 above is called the________ .
(Multiple Choice)
4.7/5
(43)
Answer the question according to what the textbook states.
-Which of these is the most important general tip for success in a mathematics course?
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
Solve.
-It is 91 miles from Springfield to Hartford. It is 77 miles from Hartford to Oak Hill. Driving directly, it is 122 miles directly from Springfield to Oak Hill. It is 38 miles from Oak Hill to Morland. If Otis drives from
Springfield to Hartford, then from Hartford to Oak Hill, and finally home to Springfield, how many miles does
He drive?
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Write the whole number in standard form.
-Last year a town consumed three hundred million, six thousand gallons of water.
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Solve the problem by estimating.
-Paul travelled for 4 weeks in South America last year and spent $1528 while he was there. Estimate the average amount he spent each day. Round the number of days to the to the nearest ten and the amount of money spent
To the nearest hundred.
(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
Fill in the blank with one of the words or phrases listed below. difference area square root addend divisor minuend place value factor quotient subtrahend exponent digits sum whole numbers perimeter dividend average product
-The 6 above is called the________ .
(Multiple Choice)
5.0/5
(43)
Solve.
-The Creekwood County school system has 4381 high school students, 3935 middle school students, and 4753 elementary school students. How many total students are in the Creekwood County school system?
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Solve.
-There are 77 puppies in a room, with an assortment of black and white ears and paws. 17 have totally black ears and 3 white paws, 18 puppies have 1 black ear and 2 white paws, and 42 have no black ears and 1 white paw.
How many black paws are in the room?
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
Fill in the blank with one of the words or phrases listed below. difference area square root addend divisor minuend place value factor quotient subtrahend exponent digits sum whole numbers perimeter dividend average product
-The position of each digit in a number determines its________ .
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Fill in the blank with one of the words or phrases listed below. difference area square root addend divisor minuend place value factor quotient subtrahend exponent digits sum whole numbers perimeter dividend average product
-The 4 above is called the________ .
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Showing 141 - 160 of 360
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)