Exam 1: Notation and Symbols
Exam 1: Notation and Symbols329 Questions
Exam 2: Simplifying Expressions285 Questions
Exam 3: Paired Data and Graphing Ordered Pairs217 Questions
Exam 4: Multiplication With Exponents300 Questions
Exam 5: The Greatest Common Factor and Factoring by Grouping295 Questions
Exam 6: Reducing Rational Expressions to Lowest Terms263 Questions
Exam 7: Review of Solving Equations262 Questions
Exam 8: The Slope of a Line190 Questions
Exam 9: Rational Exponents264 Questions
Exam 10: Completing the Square187 Questions
Exam 11: Exponential Functions226 Questions
Exam 12: The Circle95 Questions
Exam 13: Sequences190 Questions
Select questions type
Perform the indicated operations. Simplify as much as possible.
If the expression is undefined, answer undefined .

(Short Answer)
5.0/5
(29)
Use the rule for order of operations to simplify the expression as much as possible. 

(Short Answer)
4.9/5
(39)
Use the associative property to rewrite the expression.
Simplify the result. __________


(Short Answer)
4.8/5
(34)
Use the rule for order of operations to simplify the expression as much as possible. 

(Short Answer)
4.8/5
(37)
The following is a geometric sequence. Find the next number in the sequence. 

(Short Answer)
4.9/5
(32)
Reduce the fraction to lowest terms by first factoring the numerator and denominator into the product of prime factors and then dividing out any factors they have in common. 

(Short Answer)
4.7/5
(28)
For the sentence below, write an equivalent expression in symbols. The product of 4 and y is less than or equal to the sum of y and 3.
(Short Answer)
4.9/5
(42)
Rewrite the following phrase as an equivalent expression in symbols, and then simplify. Subtract -7 from -9.
(Short Answer)
4.8/5
(37)
Work the following problem using the rule for addition of real numbers. 

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
In 1993 the government standardized the way in which nutrition information was presented on the labels of most packaged food products. The figure shows a standardized food label from a package of cookies that I ate at lunch the day I was writing the problems for this problem set. Use the information in the figure to answer the following question.
If I paid $0.50 for the package of cookies, how much did each cookie cost?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
The following is a geometric sequence. Find the next number in the sequence. 

(Short Answer)
4.9/5
(25)
Fibonacci sequence = 1, 1, 2, 3, 5, 8, . . . Any number in the Fibonacci sequence is a Fibonacci number . Name the Fibonacci numbers that are prime numbers and less than 20.
(Short Answer)
4.9/5
(26)
Showing 261 - 280 of 329
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)