Exam 1: Building Blocks of Algebra
Exam 1: Building Blocks of Algebra379 Questions
Exam 2: Linear Equations and Inequalities With One Variable241 Questions
Exam 3: Linear Equations With Two Variables340 Questions
Exam 4: Systems of Linear Equations278 Questions
Exam 5: Exponents and Polynomials262 Questions
Exam 6: Factoring and Quadratic Equations288 Questions
Exam 7: Rational Expressions and Equations271 Questions
Exam 8: Radical Expressions and Equations237 Questions
Exam 9: Modeling Data74 Questions
Select questions type
At the produce market you purchased
lbs of apples
lbs of pears and
lbs of potatoes. How many pounds of produce did you buy altogether? Reduce to simplest form.



(Short Answer)
4.9/5
(31)
The bag of topsoil weighs
pounds. If you use
of the bag how many pounds have you used? Reduce to simplest form.


(Short Answer)
4.7/5
(33)
Use the appropriate inequality symbol between the two numbers.



(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
A membership to a local fitness club costs $49 per month. The membership includes 20 hours of use of the club. If you want to use the club more than 20 hours per month it will cost an additional $1.80 per hour. Let C represent the cost of the membership and x represent the number of hours of use of the club. Find and interpret
.

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
The length of a person's leg is approximately 3 inches less than double the length of the forearm. Use the input-output table to generate an expression for the problem output. length of forearm length of leg 

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
If your quiz scores for MAT 101 are 85 92 75 100 and 69 what is your quiz average?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Find the unit price for a 8-ounce can of peaches for $1.50. Round to the nearest cent.
$__________ per ounce
(Short Answer)
4.7/5
(31)
Showing 61 - 80 of 379
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)