Exam 1: Building Blocks of Algebra
Exam 1: Building Blocks of Algebra379 Questions
Exam 2: Linear Equations and Inequalities With One Variable241 Questions
Exam 3: Linear Equations With Two Variables340 Questions
Exam 4: Systems of Linear Equations278 Questions
Exam 5: Exponents and Polynomials262 Questions
Exam 6: Factoring and Quadratic Equations288 Questions
Exam 7: Rational Expressions and Equations271 Questions
Exam 8: Radical Expressions and Equations237 Questions
Exam 9: Modeling Data74 Questions
Select questions type
Convert a variable number of pounds p to kilograms. 1 kg is the same as 2.2 lb.
(Multiple Choice)
4.9/5
(18)
The following table shows the values of airfare for a roundtrip ticket from San Antonio TX to Portland OR.
Which one of the following scatterplots illustrates this data?

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
For the function
find the intervals on which
is increasing. 



(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Find the unit price for a 15-ounce box of cereal for $4.29. Round to the nearest tenth of a cent.
$__________ per ounce
(Short Answer)
4.7/5
(36)
Match the absolute value expression with its value.
Correct Answer:
Premises:
Responses:
(Matching)
4.7/5
(35)
At 5 am the temperature was
F. By noon it had increased to 3 F. How much did the temperature rise?

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
Use the data given to create a scatterplot. Clearly label and scale the axes.


(Essay)
4.9/5
(32)
Showing 81 - 100 of 379
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)