Exam 2: Linear Equations and Inequalities
Exam 1: Fundamentals of Algebra149 Questions
Exam 2: Linear Equations and Inequalities121 Questions
Exam 3: Graphs and Functions162 Questions
Exam 4: Systems of Equations and Inequalities101 Questions
Exam 5: Polynomials and Factoring158 Questions
Exam 6: Rational Expressions, Equations, and Functions143 Questions
Exam 7: Radicals and Complex Numbers130 Questions
Exam 8: Quadratic Equations, Functions, and Inequalities122 Questions
Exam 9: Exponential and Logarithmic Functions165 Questions
Exam 10: Conics89 Questions
Exam 11: Sequences, Series, and the Binomial Theorem98 Questions
Select questions type
Find the unit price (in dollars per ounce)if a 1-pound, 14-ounce loaf of bread costs $1.80.
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
If a product has a cost of $730 and a markup rate of , what is the selling price?
(Multiple Choice)
4.7/5
(27)
Two people can complete a task in t hours, where t must satisfy the equation . Find the required time t , in hours. Round your answer to two decimal places.
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Complete the table showing the equivalent forms of a percent. Reduce fractions to simplest form. Percent Parts out of 100 Decimal Fraction
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Determine if is a conditional equation, an identity equation, or an equation with no solution.
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
You have a job on an assembly line for which you are paid $12 per hour plus $0.50 per unit assembled. Write an algebraic model to find the number of units produced in an eight-hour day if your earnings for the day are $144 and then solve the resulting algebraic equation. Round your solution to the nearest integer.
(Multiple Choice)
4.8/5
(43)
Write an absolute value inequality that represents the graph. 

(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
Showing 21 - 40 of 121
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)