Exam 3: Decimal Notation

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

Divide. -Divide. -

(Multiple Choice)
4.8/5
(45)

Estimate an answer to the problem. -An advertisement states that television sets are on sale at B&G Electronics. The sale prices are: 13-inch set, $147.99; 19-inch set, $208.95; 21-inch set, $231.99; 27-inch set, $289.97; 50-inch set, $519.97. Estimate the approximate number of 19-inch sets that can be bought for $6278.

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

Round to the indicated place value. -Round to the nearest thousandth: 15.38568

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Multiply. -Multiply. -

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

Write in decimal notation. - 83,483100,000\frac{83,483}{100,000}

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

Answer the question. -Fred has taken two exams so far in his Chemistry course. His scores are 91 and 73 . What is the average of these scores?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Divide the following numbers. -Divide the following numbers. -

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Convert the stock price to decimal notation and to decimal notation rounded to the nearest hundredth. -The stock of a software company sold for $3778\$ 37 \frac{7}{8} per share on Monday at closing.

(Multiple Choice)
4.7/5
(33)

Mr. Alvarez grosses $500\$ 500 a week. If his take-home pay is $413.89\$ 413.89 , how much money was deducted from his gross weekly pay?

(Multiple Choice)
4.9/5
(28)

Convert from cents to dollars. -86 Convert from cents to dollars. -86

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

Write a word name for the given decimal notation. -65.43

(Multiple Choice)
4.9/5
(39)

Subtract. -Subtract. -

(Multiple Choice)
4.7/5
(40)

Write the fraction in decimal notation. - 2140\frac{21}{40}

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

Multiply. -Multiply. -

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

Divide. - 709.03231000\frac{709.0323}{1000}

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

Write fraction notation for the given decimal notation. Do not simplify. -12.24

(Multiple Choice)
4.7/5
(43)

Multiply. -Multiply. -

(Multiple Choice)
4.7/5
(43)

Divide. -Divide. -

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)

Solve the problem. -Jane bought 2 items at Lucky Pete's market. She bought a pound of butter for $1.76 and a gallon of milk for $2.66. What was the total amount that she paid for both of these items?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Subtract. - 5.2642.925.264-2.92

(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Showing 201 - 220 of 457
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)