Exam 26: Sausages and Cured Foods
Exam 1: The Food Service Industry36 Questions
Exam 2: Sanitation and Safety42 Questions
Exam 3: Tools and Equipment124 Questions
Exam 4: Basic Principles of Cooking and Food Science240 Questions
Exam 5: Menus, Recipes, and Cost Management42 Questions
Exam 6: Nutrition72 Questions
Exam 7: Mise En Place46 Questions
Exam 8: Stocks and Sauces102 Questions
Exam 9: Soups48 Questions
Exam 10: Understanding Meats and Game125 Questions
Exam 11: Cooking Meats and Game41 Questions
Exam 12: Understanding Poultry and Game Birds39 Questions
Exam 13: Cooking Poultry and Game Birds50 Questions
Exam 14: Understanding Fish and Shellfish75 Questions
Exam 15: Cooking Fish and Shellfish102 Questions
Exam 16: Understanding Vegetables43 Questions
Exam 17: Cooking Vegetables55 Questions
Exam 18: Potatoes51 Questions
Exam 19: Legumes, Grains, Pasta, and Other Starches68 Questions
Exam 20: Cooking for Vegetarian Diets48 Questions
Exam 21: Salad Dressings and Salads116 Questions
Exam 22: Sandwiches30 Questions
Exam 23: Hors Doeuvres33 Questions
Exam 24: Breakfast Preparation40 Questions
Exam 25: Dairy and Beverages59 Questions
Exam 26: Sausages and Cured Foods32 Questions
Exam 27: Pâtés, Terrines, and Other Cold Foods41 Questions
Exam 28: Food Presentation and Garnish30 Questions
Exam 29: Bakeshop Production: Basic Principles and Ingredients30 Questions
Exam 30: Yeast Products74 Questions
Exam 31: Quick Breads44 Questions
Exam 32: Cakes and Icings30 Questions
Exam 33: Cookies49 Questions
Exam 34: Pies and Pastries19 Questions
Exam 35: Creams, Custards, Puddings, Frozen Desserts, and Sauces51 Questions
Exam 36: Metric Conversion Factors, Standard Can Sizes, Approximate Weight-Volume Equivalents of Dry Foods and Kitchen Math Exercises: Metric Versions46 Questions
Select questions type
Pesco-vegetarians eat ____________________________.
Free
(Multiple Choice)
5.0/5
(37)
Correct Answer:
C
In vegan diets, the two most important foods for supplying protein are grains and ________________.
Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Correct Answer:
D
Lacto-vegetarians eat __________________________.
Free
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Correct Answer:
B
Which of the following can be used in place of classical stock-based sauces in vegan diets?
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
Three nutrients are of special concern to vegetarians, because their main sources are animal products. These nutrients are __________________.
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Which of the following nutrients is found only in animal products?
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-If there are 12 scallions to a bunch, what is the recipe cost of scallions? Assume that the recipe requires 8 scallions and the EP Unit cost is $0.90 per bunch. ______________
(Short Answer)
4.9/5
(34)
Which combination is not a good example of complementary proteins?
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Which of the following products is frequently pressed and drained to make it drier and firmer?
(Multiple Choice)
4.7/5
(31)
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-The Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 4 cloves of garlic and the EP unit cost is $0.80 per pound. A head of garlic weighs 3 ounces. If there are 15 cloves of garlic in one head, what is the cost of garlic in the recipe? ______________
(Short Answer)
4.8/5
(36)
Which of the following statement about complementary proteins and amino acids is false?
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Math (U.S.)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-Assume that the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 6 ounces of red bell pepper and the EP unit cost is $1.10 per pound. By how much will the total cost of red bell pepper increase if we decide to increase the amount to 9 ounces? ______________
(Short Answer)
4.8/5
(34)
Which of the following is true about the nutritional properties of TVP?
(Multiple Choice)
4.9/5
(45)
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-Assume that the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 180 grams of red bell pepper and the EP unit cost is $2.20 per kg. By how much will the total cost of red bell pepper increase if we decide to increase the amount to 270 grams?
(Short Answer)
4.8/5
(25)
When soybeans are soaked, ground, boiled with water, and strained, the resulting liquid is called ______________.
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
One disadvantage of using eggs as a source for protein in lacto-ovo-vegetarian diets is that ________________________________.
(Multiple Choice)
4.7/5
(38)
The main source of calcium in most diets is ________________ .
(Multiple Choice)
4.7/5
(39)
Showing 1 - 20 of 32
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)