Exam 26: Sausages and Cured Foods

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
  • Select Tags

Math (U.S.) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together. ______________ Math (U.S.) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together. ______________

(Short Answer)
4.9/5
(48)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together. Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -To the nearest cent, calculate the total cost of the Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe by finding the total cost of each of the remaining ingredients and adding them all together.

(Short Answer)
4.8/5
(38)

Math (U.S.) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -If there are 12 scallions to a bunch, what is the recipe cost of scallions? Assume that the recipe requires 4 scallions and the EP Unit cost is $0.90 per bunch. ______________

(Short Answer)
4.8/5
(31)

A vegan might not eat products containing sugar because ________________.

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

Which of the following types of tofu has the softest texture?

(Multiple Choice)
5.0/5
(43)

Which of the following items does not contain complete protein?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)

A menu prepared to fit the diet of ______________ will be eaten by all categories of vegetarians.

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

Which of the following is not a legume?

(Multiple Choice)
4.8/5
(31)

TVP is made from __________________.

(Multiple Choice)
4.8/5
(41)

Math (Metric) For each of the math questions, write the correct answer on the lines below. -The Noodle Bowl with Stir Fried Vegetables recipe requires 4 cloves of garlic and the EP unit cost is $1.60 per kg. A head of garlic weighs 90 grams. If there are 15 cloves of garlic in one head, what is the cost of garlic in the recipe?

(Short Answer)
4.9/5
(40)

The strongest-tasting type of miso is ____________.

(Multiple Choice)
4.8/5
(25)

Which nutrient is created in the skin when exposed to sunlight?

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Showing 21 - 32 of 32
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)