Exam 11: Decision Making With a Strategic Emphasis

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Opportunity costs are:

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

The Crown Company must decide whether to make or buy part 128PC.Although Crown's idle equipment could be used to produce up to 10,000 units of the part, the company presently needs only 7,000 units.The following shows the estimated cost of making part 128PC. The Crown Company must decide whether to make or buy part 128PC.Although Crown's idle equipment could be used to produce up to 10,000 units of the part, the company presently needs only 7,000 units.The following shows the estimated cost of making part 128PC.   Reuten Company will sell part 128PC to the Crown Company for $20 per unit. Required: Determine whether Crown should make or buy the part, and explain why. Reuten Company will sell part 128PC to the Crown Company for $20 per unit. Required: Determine whether Crown should make or buy the part, and explain why.

(Essay)
4.8/5
(39)

Determination of the optimum short-term product mix should focus on:

(Multiple Choice)
4.8/5
(42)

The following cost information pertained to the Violin Division of Stringing Music Co. and was based on monthly demand and sales of 100 units:The following cost information pertained to the Violin Division of Stringing Music Co. and was based on monthly demand and sales of 100 units: Given a normal selling price per unit of $750, what is the contribution margin per unit sold for recurring (i.e., normal) sales?Given a normal selling price per unit of $750, what is the contribution margin per unit sold for recurring (i.e., normal) sales?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Which of the following items should not be considered when evaluating a make-or-buy decision?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

Manders Manufacturing Corporation uses the following model to determine an optimal short-term product mix for its two products, metal (M) and scrap metal (S): Max Z = $30M + $70S Where: 3M + 2S ≤ 15 2M + 4S ≤ 18 The above mathematical functions together constitute a(n):

(Multiple Choice)
5.0/5
(31)

Kingston Company, which needs 10,000 units of a certain part to be used in its production cycle, can make or buy the part.If Kingston buys the part from Utica Company, Kingston could not use the released facilities in another manufacturing activity within the coming year.60% of the fixed overhead applied will continue regardless of which decision is made.The following information is available: Cost to Kingston to make the part: Direct materials \ 6 Direct labor 24 Variable overhead 12 Fixed overhead applied \ 57 Cost to buy the part from Utica Company \5 3 In deciding whether to make or buy the part, Kingston's total relevant costs to make the part are:

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

A truck, costing $25,000 and uninsured, was wrecked the very first day it was used. It can either be disposed for $5,000 cash and replaced with a similar truck costing $27,000, or it can be rebuilt for $20,000 and be brand new as far as operating characteristics and looks are concerned. The preferred decision alternative provides a net cost savings of:

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Quirch Inc.manufactures machine parts for aircraft engines.The CEO, Chucky Valters, was considering an offer from a subcontractor who would provide 2,400 units of product PQ107 for Valters for a price of $150,000.If Quirch does not purchase these parts from the subcontractor it must produce them in-house with the following costs: Quirch Inc.manufactures machine parts for aircraft engines.The CEO, Chucky Valters, was considering an offer from a subcontractor who would provide 2,400 units of product PQ107 for Valters for a price of $150,000.If Quirch does not purchase these parts from the subcontractor it must produce them in-house with the following costs:   In addition to the above costs, if Quirch produces part PQ107, it would also have a retooling and design cost of $9,800.The relevant costs of producing 2,400 units of product PQ107 are: In addition to the above costs, if Quirch produces part PQ107, it would also have a retooling and design cost of $9,800.The relevant costs of producing 2,400 units of product PQ107 are:

(Multiple Choice)
4.9/5
(28)

Smith Co., maker of high-quality eyewear, incurs fixed costs of $18 and variable costs of $36 in making one unit of its matrix line of sunglasses, based on current demand of 100,000 units per year. Smith Co.'s major supplier has offered to make all 100,000 matrix sunglasses for $44 each. If Smith accepts the offer of the supplier, it will save $4 per unit in fixed costs. Based solely on this information, what is the recommended decision and how much will be saved based on this decision?

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

Relevant costs for a make-or-buy decision for a component part include all the following except:

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

A truck, costing $25,000 and uninsured, was wrecked the very first day it was used. The truck can either be disposed for $5,000 cash and replaced with a similar truck costing $27,000, or rebuilt for $20,000 and be "new" as far as operating characteristics and looks are concerned. The net relevant cost of the replacing option is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

Opportunity costs:

(Multiple Choice)
5.0/5
(46)

Three Stars Inc.manufactures prefabricated houses.The firm's president, Michelle Brown, is interested in determining whether it would be better to manufacture the doors used in the houses or to buy them from a supplier.The following information, based on production of 500 doors, has been gathered to help determine the best option: Three Stars Inc.manufactures prefabricated houses.The firm's president, Michelle Brown, is interested in determining whether it would be better to manufacture the doors used in the houses or to buy them from a supplier.The following information, based on production of 500 doors, has been gathered to help determine the best option:   Of the fixed overhead costs, Three Stars estimates that it could save $5 per unit of miscellaneous fixed overhead if it purchases the doors from a supplier and allocates all other fixed costs elsewhere.The cost to purchase 500 doors would be $55,000. Required: Should Three Stars make or purchase the doors? What is the savings per unit? Of the fixed overhead costs, Three Stars estimates that it could save $5 per unit of miscellaneous fixed overhead if it purchases the doors from a supplier and allocates all other fixed costs elsewhere.The cost to purchase 500 doors would be $55,000. Required: Should Three Stars make or purchase the doors? What is the savings per unit?

(Essay)
4.8/5
(37)

The Multi Resource Company manufactures two lines of washing machines, Regular and Deluxe. The contribution margin per unit of a Regular model is $110 and for Deluxe Model is $175. The company has two departments, Assembly and Testing. The Regular Model requires 3 hours to assemble, while a Deluxe Model requires 4 hours. The total time available in Assembly is 12,000 hours. In the Testing Department, it requires 2.5 hours to test a Regular Model and 1.5 hours to test a Deluxe Model. A total of 6,000 hours of testing time is available. Based on this information, the optimum production plan for Multi Resource is:

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)

Which of the following statements regarding "opportunity costs" is true?

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)

Joint (common) costs in a joint production process are relevant for determining:

(Multiple Choice)
4.7/5
(41)

Management accountants are frequently asked to analyze various decision situations including the following: ● The cost of a special device that is necessary if a special order is accepted. ● The cost proposed annually for the plant service for the grounds at corporate headquarters. ● Joint production costs incurred, to be considered in a sell-or-process-further decision. ● The costs associated with alternative uses of plant space, to be considered in a make/buy decision. ● The cost of obsolete inventory acquired several years ago, to be considered in a keep-versus-disposal decision. The costs described in situations I and IV above are examples of:

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)

The following unit cost information pertains to the trumpet division of WGN Music Co. and is based on monthly demand and sales of 100 units:The following unit cost information pertains to the trumpet division of WGN Music Co. and is based on monthly demand and sales of 100 units: Required: 1. Calculate total relevant cost per unit for each unit in the special-sales order. 2. Should WGN accept the special order? Why or why not? (Show details.) Required: 1. Calculate total relevant cost per unit for each unit in the special-sales order. 2. Should WGN accept the special order? Why or why not? (Show details.)

(Essay)
4.9/5
(43)

In a joint production process, the allocation of joint (common) costs to each of the joint products being produced is needed principally:

(Multiple Choice)
4.7/5
(39)
Showing 61 - 80 of 137
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)