Exam 20: Setting the Right Price
Exam 1: An Overview of Marketing141 Questions
Exam 2: Strategic Planning for Competitive Advantage174 Questions
Exam 3: Ethics & Social Responsibility118 Questions
Exam 4: The Marketing Environment142 Questions
Exam 5: Developing a Global Vision160 Questions
Exam 6: Consumer Decision Making180 Questions
Exam 7: Business Marketing196 Questions
Exam 8: Segmenting and Targeting Markets208 Questions
Exam 9: Decision Support Systems and Marketing Research202 Questions
Exam 10: Product Concepts174 Questions
Exam 11: Developing and Managing Products172 Questions
Exam 12: Services and Nonprofit Organization Marketing167 Questions
Exam 13: Marketing Channels145 Questions
Exam 14: Supply Chain Management147 Questions
Exam 15: Retailing166 Questions
Exam 16: Promotional Planning for Competitive Advantage159 Questions
Exam 17: Advertising and Public Relations186 Questions
Exam 18: Sales Promotion and Personal Selling179 Questions
Exam 19: Pricing Concepts179 Questions
Exam 20: Setting the Right Price183 Questions
Exam 21: Customer Relationship Management (CRM)139 Questions
Select questions type
If Dunn's Best Jams and its distributors agree that the retailers will sell Dunn's jams at a certain price,at or above the price floor,Dunn's and its distributors probably practice _____.
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
All of the following are tactics for fine-tuning the base price EXCEPT:
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Art Supplies
It's September and Sophia wants to buy some arts and crafts supplies for an after-school program she is developing for her daughter's elementary school. In her Sunday newspaper was a flyer from Michael's, an arts and crafts retailer. As she looked through the newspaper insert, she noticed that if she purchased three or more bottles of Alene's Tacky Glue, the regular price of $1.50 each was reduced to $1.15 each. She also saw that the store priced its plastic storage boxes at $1.99, $3.99, and $5.99. She thought they would be useful for storing each individual child's projects. On the front page of the flyer was an ad for Funky Girls Gel Pens, something she knew her daughter would love to use. The price at Michael's was $6.99 lower than the price she had found at the other stores that carried the pens. She thought that some of the older girls might like to start a scrapbook and was pleased to find that Michael's had a scrapbook starter kit, which includes scissors, book, pages, and stickers for only $15. The items could be purchased separately for $19.99. The flyer also announced that all flag-related items leftover from its Fourth of July sale were reduced by 40 percent.
-Refer to Art Supplies.Which type of discount is being using to price the tacky glue?
(Multiple Choice)
5.0/5
(39)
If a manufacturer designates a shipping point from which to calculate all freight charges and charges customers the freight costs from that point (even if the goods were shipped from another location),the manufacturer is using _____ pricing.
(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
All pricing objectives have trade-offs that managers must weigh.
(True/False)
4.8/5
(40)
What is a promotional allowance? What is the difference between a promotional allowance and a functional discount? Give two specific examples of promotional allowances.
(Essay)
4.8/5
(37)
JC Penney sends representatives to shop at similar retailers to make sure it is charging comparable prices for its products.JC Penney probably uses a _____ strategy.
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
A firm charging a price identical to or very close to the competition's price is using a _____ strategy.
(Multiple Choice)
4.9/5
(30)
Jones Soda Company and Big Sky Brands have introduced Jones Soda Carbonated Candy,a candy that delivers a blast of the most popular Jones Soda flavors along with an oddly enjoyable tongue-tingling sensation.Which pricing strategy would be appropriate if the company wants to convince price-sensitive consumers to try it and not buy some other brand?
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Art Supplies
It's September and Sophia wants to buy some arts and crafts supplies for an after-school program she is developing for her daughter's elementary school. In her Sunday newspaper was a flyer from Michael's, an arts and crafts retailer. As she looked through the newspaper insert, she noticed that if she purchased three or more bottles of Alene's Tacky Glue, the regular price of $1.50 each was reduced to $1.15 each. She also saw that the store priced its plastic storage boxes at $1.99, $3.99, and $5.99. She thought they would be useful for storing each individual child's projects. On the front page of the flyer was an ad for Funky Girls Gel Pens, something she knew her daughter would love to use. The price at Michael's was $6.99 lower than the price she had found at the other stores that carried the pens. She thought that some of the older girls might like to start a scrapbook and was pleased to find that Michael's had a scrapbook starter kit, which includes scissors, book, pages, and stickers for only $15. The items could be purchased separately for $19.99. The flyer also announced that all flag-related items leftover from its Fourth of July sale were reduced by 40 percent.
-Refer to Art Supplies.Which of the following merchandise is offered in the flyer with a seasonal discount?
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Which of the following factors can a manager IGNORE when deciding on prices for an entire product line?
(Multiple Choice)
4.7/5
(41)
What activities occur once the marketing manager has established pricing goals? Why are these activities important?
(Essay)
4.8/5
(40)
What is value-based pricing? What is the basic assumption marketers must make about their markets before implementing a value-based pricing strategy?
(Essay)
4.9/5
(30)
Art Supplies
It's September and Sophia wants to buy some arts and crafts supplies for an after-school program she is developing for her daughter's elementary school. In her Sunday newspaper was a flyer from Michael's, an arts and crafts retailer. As she looked through the newspaper insert, she noticed that if she purchased three or more bottles of Alene's Tacky Glue, the regular price of $1.50 each was reduced to $1.15 each. She also saw that the store priced its plastic storage boxes at $1.99, $3.99, and $5.99. She thought they would be useful for storing each individual child's projects. On the front page of the flyer was an ad for Funky Girls Gel Pens, something she knew her daughter would love to use. The price at Michael's was $6.99 lower than the price she had found at the other stores that carried the pens. She thought that some of the older girls might like to start a scrapbook and was pleased to find that Michael's had a scrapbook starter kit, which includes scissors, book, pages, and stickers for only $15. The items could be purchased separately for $19.99. The flyer also announced that all flag-related items leftover from its Fourth of July sale were reduced by 40 percent.
-Refer to Art Supplies.What pricing practice was used to price the plastic storage boxes?
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
The Used Car Mall lets salespeople charge different customers different prices for essentially the same automobile depending on how good the customer is at negotiating price.It uses _____.
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
What can a marketing manager do to make demand for his or her product more inelastic?
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
The manufacturer of Trek Natural sports drink would like to introduce a Trek Natural brand energy drink in the already crowded energy drink category. This company would have a great amount of freedom in choosing a price for its new energy drink.
(True/False)
4.8/5
(41)
Uniform delivered pricing is illegal because it discriminates against buyers who are located close to the point of shipping because they pay the same amount as buyers located far from the point of shipping pay.
(True/False)
4.9/5
(48)
Showing 141 - 160 of 183
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)