Exam 2: An Introduction to Cost Terms and Purposes
Exam 1: The Accountants Vital Role in Decision Making141 Questions
Exam 2: An Introduction to Cost Terms and Purposes171 Questions
Exam 3: Cost-Volume-Profit Analysis156 Questions
Exam 4: Job Costing145 Questions
Exam 5: Activity-Based Costing and Management144 Questions
Exam 6: Master Budget and Responsibility Accounting170 Questions
Exam 7: Flexible Budgets,variances,and Management Control: I172 Questions
Exam 8: Flexible Budgets,variances,and Management Control: II148 Questions
Exam 9: Income Effects of Denominator Level on Inventory Valuation171 Questions
Exam 10: Analysis of Cost Behaviour212 Questions
Exam 11: Decision Making and Relevant Information174 Questions
Exam 12: Pricing Decisions, product Profitability Decisions, and Cost Management150 Questions
Exam 13: Strategy,balanced Scorecard,and Profitability Analysis161 Questions
Exam 14: Period Cost Allocation163 Questions
Exam 15: Cost Allocation: Joint Products and Byproducts167 Questions
Exam 16: Revenue and Customer Profitability Analysis152 Questions
Exam 17: Process Costing147 Questions
Exam 18: Spoilage, rework, and Scrap137 Questions
Exam 19: Inventory Cost Management Strategies152 Questions
Exam 20: Capital Budgeting: Methods of Investment Analysis187 Questions
Exam 21: Transfer Pricing and Multinational Management Control Systems157 Questions
Exam 22: Multinational Performance Measurement and Compensation156 Questions
Select questions type
Find the required amounts,assuming each is an independent case.


Free
(Essay)
4.8/5
(32)
Correct Answer:
a.Direct materials used $14,000 + $96,000 - $28,000 = $82,000
b.Beginning balance of finished goods inventory
$40,000 + $122,000 - $124,000 = $38,000
c.Current manufacturing costs $42,000 + $44,000 - $16,000 = $70,000
d.Ending balance of merchandise inventory
$82,000 + $420,000 - $446,000 = $56,000
Unit costs are considered to be an average cost per unit.
Free
(True/False)
4.9/5
(36)
Correct Answer:
True
Which of the following is a fixed cost for an automobile manufacturing plant?
Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
Correct Answer:
A
When a manager is making a decision based on cost figures,it is preferable that he (she)thinks in terms of unit costs.
(True/False)
4.8/5
(35)
Which of the following statements about cost management is TRUE?
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Use the information below to answer the following question(s).
Macadamia Co.produced and sold 40,000 units last year.Per unit revenue and costs were as follows:
Fixed manufacturing overhead and administrative salaries are fixed costs.The per unit amounts are based on last year's production.
-Calculate this year's operating income if the company plans to produce and sell 50,000 units.

(Multiple Choice)
4.8/5
(52)
Answer the following question(s)using the information below.
The following information pertains to Alleigh's Mannequins:
-What is the amount of gross margin?

(Multiple Choice)
4.9/5
(28)
Which one of the following examples could be classified as a direct cost?
(Multiple Choice)
4.7/5
(33)
Boone Hospital wants to determine,to the extent possible,the actual cost for each patient stay.It is a general health care facility with all basic services but does not perform specialized services such as organ transplants.
Required:
Complete the following table by
a.Classifying each cost as a direct or indirect cost with respect to each patient.
b.Classifying each item as fixed or variable with respect to the number of patient days (sum of days each patient was in hospital)the hospital incurs.


(Essay)
4.9/5
(45)
If a worker is paid for 8 hours,but is idle for 1 of those 8 hours,the 1 hour of idle time would be considered a component of direct labour.
(True/False)
4.9/5
(40)
Which of the following is a fixed cost in a clothing store?
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Use the information below to answer the following question(s).
The following information pertains to Payton's Shoe Manufacturing:
99,500 pairs of shoes are sold during the year for $18.
-What is Payton's manufacturing cost per pair of shoes?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
For purposes of calculating inventory costs under GAAP,only production costs can be used.
(True/False)
4.9/5
(39)
Answer the following question(s)using the information below.
The Singer Company manufactures several different products.Unit costs associated with Product ICT101 are as follows:
-What are the fixed costs per unit associated with Product ICT101?

(Multiple Choice)
4.9/5
(44)
Use the information below to answer the following question(s).
Ontario Industries Inc.had the following activities during the year:
-What is the amount of direct materials used by Ontario Industries Inc.?

(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Evans Inc. ,had the following activities during 2015:
Direct materials:
Required:
a.What is the cost of direct materials used during 2015?
b.What is cost of goods manufactured for 2015?
c.What is cost of goods sold for 2015?
Assume that Evans uses a two-part classification system for prime and conversion costs.
d.What amount of prime costs was added to production during 2015?
e.What amount of conversion costs was added to production during 2015?

(Essay)
4.8/5
(36)
Showing 1 - 20 of 171
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)