Exam 2: An Introduction to Cost Terms and Purposes

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

The variable cost per unit of a product should stay the same throughout the relevant range of production.

(True/False)
4.8/5
(41)

Prime costs consist of direct and indirect manufacturing labour.

(True/False)
4.9/5
(40)

Use the information below to answer the following question(s). Ontario Industries Inc.had the following activities during the year: Use the information below to answer the following question(s). Ontario Industries Inc.had the following activities during the year:    -What is the amount of Ontario Industries Inc.'s ending finished goods inventory? -What is the amount of Ontario Industries Inc.'s ending finished goods inventory?

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

Use the information below to answer the following question(s). Montreal Industries Inc.had the following activities during the year: Use the information below to answer the following question(s). Montreal Industries Inc.had the following activities during the year:    -What is Montreal's cost of direct materials used during the year? -What is Montreal's cost of direct materials used during the year?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Which of the following statements would be correct in a manufacturing business?

(Multiple Choice)
4.8/5
(27)

Wheel and Tire Manufacturing currently produces 1,000 tires per month.The following per unit data apply for sales to regular customers: Wheel and Tire Manufacturing currently produces 1,000 tires per month.The following per unit data apply for sales to regular customers:   The plant has capacity for 3,000 tires and is considering expanding production to 2,000 tires.What is the total cost of producing 2,000 tires? The plant has capacity for 3,000 tires and is considering expanding production to 2,000 tires.What is the total cost of producing 2,000 tires?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)

Answer the following question(s)using the information below. The West Company manufactures several different products.Unit costs associated with Product ORD203 are as follows: Answer the following question(s)using the information below. The West Company manufactures several different products.Unit costs associated with Product ORD203 are as follows:    -What are the variable costs per unit associated with Product ORD203? -What are the variable costs per unit associated with Product ORD203?

(Multiple Choice)
4.9/5
(49)

What are the differences between direct costs and indirect costs? Give an example of each.

(Essay)
4.7/5
(49)

Classifying a cost as either direct or indirect depends upon

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

Which of the following is TRUE of period costs?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

A department could be considered a cost object.

(True/False)
4.8/5
(41)

Answer the following question(s)using the information below. The following information pertains to Alleigh's Mannequins: Answer the following question(s)using the information below. The following information pertains to Alleigh's Mannequins:    -What is the amount of ending finished goods inventory? -What is the amount of ending finished goods inventory?

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Farley Muffler Inc.received the following monthly report from its newly hired accountant,who quit after only a week on the job. Farley Muffler Inc.received the following monthly report from its newly hired accountant,who quit after only a week on the job.             Required: a.Prepare a cost of goods manufactured schedule. b.Prepare an income statement in good form. Farley Muffler Inc.received the following monthly report from its newly hired accountant,who quit after only a week on the job.             Required: a.Prepare a cost of goods manufactured schedule. b.Prepare an income statement in good form. Farley Muffler Inc.received the following monthly report from its newly hired accountant,who quit after only a week on the job.             Required: a.Prepare a cost of goods manufactured schedule. b.Prepare an income statement in good form. Required: a.Prepare a cost of goods manufactured schedule. b.Prepare an income statement in good form.

(Essay)
4.9/5
(45)

Use the information below to answer the following question(s). Macadamia Co.produced and sold 40,000 units last year.Per unit revenue and costs were as follows: Use the information below to answer the following question(s). Macadamia Co.produced and sold 40,000 units last year.Per unit revenue and costs were as follows:    Fixed manufacturing overhead and administrative salaries are fixed costs.The per unit amounts are based on last year's production. -Calculate last year's operating income when the company produced and sold 40,000 units. Fixed manufacturing overhead and administrative salaries are fixed costs.The per unit amounts are based on last year's production. -Calculate last year's operating income when the company produced and sold 40,000 units.

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)

The following information pertains to Tom's Country Wood Shop: The following information pertains to Tom's Country Wood Shop:   What is the cost of goods manufactured for 2015? What is the cost of goods manufactured for 2015?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)

Finished goods inventory would normally include

(Multiple Choice)
5.0/5
(38)

Gimble Manufacturing Inc.makes vibration control springs for heating,ventilating,and air conditioning (HVAC)equipment.Materials cost $52 per spring set,and the machinists are paid $44 per hour.A machinist can produce four sets of springs per hour.Fixed manufacturing costs for springs are $5,000 per period.Non-manufacturing spring set costs are fixed at $11,000 per period.Each spring set sells for $75 and Gimble sells on average 4,000 spring sets per period. Required: a.Competition has entered the market and is selling spring sets for an introductory price of $66.Can Gimble Manufacturing Inc.meet this price and still make a profit? b.How would your answer to requirement a.change if Gimble sells on average 8,000 spring sets per period. c.What should Gimble Manufacturing Inc.'s management do in the short-run and for the long-term if it appears that $66 is going to be the new market price for the future.

(Essay)
4.8/5
(39)

Use the information below to answer the following question(s). The following information pertains to Payton's Shoe Manufacturing: Use the information below to answer the following question(s). The following information pertains to Payton's Shoe Manufacturing:    99,500 pairs of shoes are sold during the year for $18. -What is the amount of Payton's gross profit? 99,500 pairs of shoes are sold during the year for $18. -What is the amount of Payton's gross profit?

(Multiple Choice)
4.7/5
(33)

Use the information below to answer the following question(s). Big Island Coffee Co.produced and sold 120,000 units last year.Per unit revenue and costs were as follows: Use the information below to answer the following question(s). Big Island Coffee Co.produced and sold 120,000 units last year.Per unit revenue and costs were as follows:    Fixed manufacturing overhead and administrative salaries are fixed costs.The per unit amounts are based on last year's production. -Calculate this year's operating income if the company plans to produce and sell 60,000 units. Fixed manufacturing overhead and administrative salaries are fixed costs.The per unit amounts are based on last year's production. -Calculate this year's operating income if the company plans to produce and sell 60,000 units.

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

Products,services,departments,and customers may be cost objects.

(True/False)
4.8/5
(31)
Showing 121 - 140 of 171
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)