Exam 10: Standard Costing: a Managerial Control Tool
Exam 1: Introduction to Managerial Accounting45 Questions
Exam 2: Basic Managerial Accounting Concepts156 Questions
Exam 3: Cost Behaviour186 Questions
Exam 4: Costvolumeprofit Analysis: a Managerial Planning Tool160 Questions
Exam 5: Job-Order Costing176 Questions
Exam 6: Process Costing157 Questions
Exam 7: Activity-Based Costing and Management155 Questions
Exam 8: Absorption and Variable Costing,and Inventory Management88 Questions
Exam 9: Budgeting, production, cash, and Master Budget166 Questions
Exam 10: Standard Costing: a Managerial Control Tool174 Questions
Exam 11: Flexible Budgets and Overhead Analysis149 Questions
Exam 12: Performance Evaluation and Decentralization145 Questions
Exam 13: Short-Run Decision Making: Relevant Costing149 Questions
Exam 14: Capital Investment Decisions153 Questions
Select questions type
Kaizen costing focuses on the continuous reduction of manufacturing costs of existing products and processes.
(True/False)
4.9/5
(37)
Meow Meow manufactures gourmet cat food.During the month,it manufactured 5,000 cans of tuna,using 0.10 hours of direct labour per can at a rate of $8.00 per hour.The materials and labour standards for manufacturing the cans of tuna are as follows: Direct materials (1 of tuna (\ 0.50 per kilogram) \ 0.50 Direct materials (1 can @\ 0.35 per can ) 0.35 Direct labour (0.20 hour @\ 7.00 per hour ) 1.40 The company actually used 4,900 kg of tuna at a price of $0.65 per kg.It also purchased 5,000 cans at a price of $0.45 per can.

(Essay)
4.8/5
(40)
Which of the following standards are based on the amount of input that should be used per unit of output?
(Multiple Choice)
4.9/5
(46)
Green Lawn Corporation wants to produce a new lawnmower.The financial data is as follows: Target price: \ 450 Target profit: \ 75 Estimated cost given current product and process designs: \ 400 Other information:
1.Through reverse engineering,Green Lawn found a design improvement that would save $10 per unit.2.It also found that it could purchase a similar component of a different brand at a lower price,which would save $20 per unit.
-Refer to the Figure.What is Green Lawn's new expected profit?
(Multiple Choice)
5.0/5
(29)
Which formula is used to calculate the materials price variance?
(Multiple Choice)
4.8/5
(36)
Determine if the variance is favourable or unfavourable.
-Actual usage of inputs is less than the standard usage.
(Multiple Choice)
5.0/5
(32)
January \ 135,000 February 120,000 March 145,000 April 165,000 May 170,000 June 180,000
-Refer to the Figure.What are the upper and lower control limits,respectively?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
During September,a small roofing company purchased 500 bundles of a certain type of shingle at a price of $35 per bundle,$5 less than the standard price.The company's standard quantity of this type of shingles is 550 bundles.What is the journal entry to record the purchase of materials?
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Refer to the Figure.At the end of December,Cakers Express found that it had an unfavourable materials price variance of $1,000.What is the flour's standard cost per kilogram?
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Direct materials ( 2 sheets of glass per sheet)
Direct labour (3 hours per hour) 24
-Refer to the Figure.What was the labour efficiency variance?
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
The benefits of operational control,however,may not extend to the manufacturing environments that are emphasizing continuous improvement and just-in-time (JIT)purchasing and manufacturing.
(True/False)
4.8/5
(36)
ZZZZZZ Company produces soft pillows made from goose down.The company uses a standard cost system and has set the following standards for materials and labour for each pillow: Feathers from 5 large white geese ( 5 geese (0)\ 5 \2 5 per goose) Fabric to make pillow cases ( 3@\ 2 per 6 metre) Direct labour (5 hours @ \ 8 per hour) 40 Total prime cost \7 1
During the month,the company produced 1,000 goose down pillows.Actual geese purchased were 5,100,at $4 per goose.Actual fabric purchased was 2,900 m at $2.10 per metre.There were no beginning or ending inventories of geese or fabric.Actual direct labour was 5,200 hours at $7.75 per hour.

(Essay)
4.8/5
(39)
-Refer to the Figure.What are the costs of leather and direct labour incurred for the production of 150 saddles?

(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
For better control,the materials price variance is computed using the standard quantity of materials used.
(True/False)
4.8/5
(42)
Determine if the variance is favourable or unfavourable.
-Actual price of inputs is less than the standard price.
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Direct materials ( of denim per metre)
Direct labour (3 hours per hour) 18
-Refer to the Figure.What is Allan's labour efficiency variance?
(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
Direct materials ( 1 sheet of aluminum @\ 10.00 per sheet) \ 10.00 Direct materials (other accessories @\ 8.75) 8.75 Direct labour ( 6 hours (07.00 per hour) 42.00
-Refer to the Figure.What is the standard number of sheets of aluminum allowed for a volume of 10,000 airplanes?
(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
-Refer to the Figure.What are the total budget variances for materials and labour,respectively?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Showing 121 - 140 of 174
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)