Exam 8: Flexible Budgets and Standard Costs
Exam 1: Managerial Accounting Concepts and Principles251 Questions
Exam 2: Job Order Costing and Analysis216 Questions
Exam 3: Process Costing and Analysis231 Questions
Exam 4: Activity-Based Costing and Analysis223 Questions
Exam 5: Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis248 Questions
Exam 6: Variable Costing and Analysis202 Questions
Exam 7: Master Budgets and Performance Planning215 Questions
Exam 8: Flexible Budgets and Standard Costs221 Questions
Exam 9: Performance Measurement and Responsibility Accounting210 Questions
Exam 10: Relevant Costing for Managerial Decisions145 Questions
Exam 11: Capital Budgeting and Investment Analysis157 Questions
Exam 12: Reporting Cash Flows240 Questions
Exam 13: Analysis of Financial Statements235 Questions
Exam 14: Time Value of Money83 Questions
Exam 15: Lean Principles and Accounting27 Questions
Exam 16: Accounting for Business Transactions251 Questions
Select questions type
In this type of budget, the master budget is based on a single prediction for sales volume, and the budgeted amount for each cost essentially assumes that a specific amount of sales will occur:
Free
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
Correct Answer:
D
Should both favorable and unfavorable variances be investigated, or only the unfavorable ones? Explain.
Free
(Essay)
4.7/5
(36)
Correct Answer:
Any significant variance, whether favorable or unfavorable, should be investigated. A significant variance may indicate that the standard is unreasonable and needs to be adjusted. An unfavorable variance may indicate a problem requiring corrective action. A favorable variance may indicate better than expected performance. Management should investigate to determine if the methods used to generate the favorable result could be implemented again or duplicated elsewhere.
Ransom, Inc. budgets direct materials cost at $1.10/liter and each product requires 4 liters per unit of finished product. April's activities show usage of 832 liters to complete 196 units at a cost of $798.72. Compute the direct materials price and quantity variances. Indicate if the variance is favorable or unfavorable.
Free
(Essay)
4.8/5
(42)
Correct Answer:
* $798.72/832 liters = $0.96/liter
* 196 units ∗ 4 liters/unit = 784 liters
The following information describes a company's usage of direct labor in a recent period. The total direct labor cost variance is: 

(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Georgia, Inc. has collected the following data on one of its products. The direct materials quantity variance is: 

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Management by exception means studying industry standards to define normal conditions.
(True/False)
4.8/5
(33)
Based on predicted production of 25,000 units, FreshCo. anticipates $175,000 of fixed costs and $137,500 of variable costs. What are the flexible budget amounts of total costs for 20,000 and 30,000 units?
(Essay)
4.9/5
(32)
Use the following data to find the total direct labor cost variance if the company produced 3,500 units during the period. 

(Multiple Choice)
4.8/5
(40)
Fletcher Company collected the following data regarding production of one of its products. Compute the fixed overhead cost variance. 

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
A volume variance is the difference between overhead at maximum volume of production and the standard volume of production.
(True/False)
4.9/5
(36)
Sanchez Company's output for the current period was assigned a $400,000 standard direct labor cost. The direct labor variances included a $10,000 unfavorable direct labor rate variance and a $4,000 favorable direct labor efficiency variance. What is the actual total direct labor cost for the current period?
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
A budget performance report shows budgeted amounts, actual amounts, and differences between budgeted and actual amounts.
(True/False)
4.8/5
(35)
The following information relating to a company's overhead costs is available.
Based on this information, the total variable overhead variance is:

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Georgia, Inc. has collected the following data on one of its products. The direct materials price variance is: 

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Gala Enterprises reports the following information regarding the production of one of its products for the month. Compute the total direct materials cost variance, the direct materials price variance, the direct materials quantity variance and identify each as either favorable or unfavorable.


(Essay)
4.9/5
(44)
Grant Co. uses the following standard to produce a single unit of its product: Variable overhead (2 hrs. per unit @ $4/hr.) Actual data for the month show total variable overhead costs of $190,000, and 23,000 units produced. The total variable overhead variance is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Gala Enterprises collected the following data regarding production of one of its products. Compute the variable overhead cost variance, the variable overhead spending variance, the variable overhead efficiency variance, the fixed overhead cost variance, the fixed overhead spending variance, and the fixed overhead volume variance.


(Essay)
4.8/5
(38)
Ship Co. produces storage crates that require 1.2 meters of material at $.85 per meter and 0.1 direct labor hours at $15.00 per hour. Overhead is applied at the rate of $9 per direct labor hour. What is the total standard cost for one unit of product that would appear on a standard cost card?
(Multiple Choice)
4.7/5
(35)
A company has established 5 pounds of Material J at $2 per pound as the standard for the material in its Product Z. The company has just produced 1,000 units of this product, using 5,200 pounds of Material J that cost $9,880.The direct materials price variance is:
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Showing 1 - 20 of 221
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)