Multiple Choice
A standardized recipe yields 55 servings and costs $68.75 to produce. What is the portion cost of this recipe?
A) $0.80
B) $1.05
C) $1.25
D) $1.45
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q10: Which product would be best stored and
Q11: Potentially hazardous foods are those which must
Q12: Dram shop laws address legal liability in
Q13: Which type of food service operation would
Q14: Food scoops are sized based on the
Q16: A baker's bread formula calls for 10
Q17: What is the purpose of a jigger?<br>A)
Q18: Lack of portability is a major disadvantage
Q19: When portioning a product using a #
Q20: When utilizing the ABC inventory system, what