Short Answer
Math (Metric)
For each of the math questions, write the correct answer on the lines below.
-The total cost of the ingredients for the Arroz a la Mexicana recipe is $2.18 and it yields 16 portions. If the price of long grain rice rises from $1.36 per kg to $1.54 per kg, what is the corresponding rise in portion cost? The recipe calls for 0.750 kg of rice. Round your answer to the nearest penny.
Correct Answer:

Verified
Correct Answer:
Verified
Q180: Math (Metric)<br>For each of the math questions,
Q181: Count, weight, volume, weight, even division, and
Q182: Math (U.S.)<br>-If the EP unit cost of
Q183: Math (U.S.)<br>-How many tablespoons are there in
Q184: Math (Metric)<br>For each of the math questions,
Q186: Math (U.S.)<br>-Convert 5 tbsp into tsp.
Q187: Pounds, centigrams, and ounces are all units
Q188: Math (Metric)<br>For each of the math questions,
Q189: What factors can cause problems if you
Q190: Math (U.S.)<br>-What is the cooked yield test