Exam 13: Pricing Products and Services
Exam 1: Creating Customer Value, Relationships, and Experiences Through Marketing197 Questions
Exam 2: Developing Successful Marketing Strategies205 Questions
Exam 3: Scanning the Marketing Environment212 Questions
Exam 4: Ethics and Social Responsibility for Sustainable Marketing159 Questions
Exam 5: Consumer Behaviour222 Questions
Exam 6: Understanding Organizations As Customers178 Questions
Exam 7: Reaching Global Markets217 Questions
Exam 8: Marketing Research: From Information to Action134 Questions
Exam 9: Market Segmentation, Targeting, and Positioning221 Questions
Exam 10: Developing New Products and Services221 Questions
Exam 11: Managing Products and Brands240 Questions
Exam 12: Managing Services132 Questions
Exam 13: Pricing Products and Services280 Questions
Exam 14: Managing Marketing Channels and Supply Chains282 Questions
Exam 15: Retailing204 Questions
Exam 16: Integrated Marketing Communications and Direct Marketing211 Questions
Exam 17: Advertising, Sales Promotion, and Public Relations214 Questions
Exam 18: Personal Selling and Sales Management211 Questions
Exam 19: Pulling It All Together: the Strategic Marketing Process199 Questions
Exam 20: Using Social Media and Mobile Marketing to Connect With Consumers163 Questions
Select questions type
VIZIO Inc. makes innovative__________ for the average consumer.
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
A home improvement retailer advertises that it has a popular central vacuum system available for $420.00. The ad suggests that the competition's price is $500.00. It was verified that the competitors did not offer the central vacuum system at $500.00. What deceptive pricing practice is the home improvement retailer attempting?
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Factors that determine consumers' willingness and ability to pay for goods and services are called:
(Multiple Choice)
4.9/5
(41)
Ace Shoe Company sells heel replacement kits for men's shoes. It has fixed costs of $6 million and unit variable costs of $5 per pair. Suppose a consultant tells Ace it can sell 700,000 heel repair kits, what price must it charge to achieve a profit of $2.5 million?
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
If you computed: (unit price x quantity sold)- total cost. What would you be calculating?
(Multiple Choice)
4.7/5
(34)
Step 1 of the pricing process is identifying pricing constraints and objectives. Describe the constraints a firm is likely to face.
(Essay)
4.9/5
(32)
Which company will likely benefit the greatest by offering social media discounts?
(Multiple Choice)
4.7/5
(37)
The practice of exchanging goods and services for other goods and services rather than for money is called:
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
If you buy one pair of Uvex Clear UVExtreme safety eyewear, the cost is $7.40, but if you buy ten at one time, the price per pair is reduced to $6.85. This is an example of a:
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
The marketplace sets the price for soybeans, so farmers who are trying to sell their soybean crops don't have to create a pricing strategy. The soybeans are sold in a(n) ________ market.
(Multiple Choice)
4.9/5
(39)
For $19.99 a month you can purchase only a paper subscription to the Globe and Mail newspaper. For $9.99 you can purchase only an online subscription. However, for $22.99 you get both. This is an example of:
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
When Pizza Hut announced it was going to add 25 percent more toppings to its Lover's Line of pizzas without increasing the price, what consumer motivation was it appealing to?
(Multiple Choice)
4.9/5
(24)
Showing 261 - 280 of 280
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)