Exam 13: Pricing Products and Services
Exam 1: Creating Customer Value, Relationships, and Experiences Through Marketing197 Questions
Exam 2: Developing Successful Marketing Strategies205 Questions
Exam 3: Scanning the Marketing Environment212 Questions
Exam 4: Ethics and Social Responsibility for Sustainable Marketing159 Questions
Exam 5: Consumer Behaviour222 Questions
Exam 6: Understanding Organizations As Customers178 Questions
Exam 7: Reaching Global Markets217 Questions
Exam 8: Marketing Research: From Information to Action134 Questions
Exam 9: Market Segmentation, Targeting, and Positioning221 Questions
Exam 10: Developing New Products and Services221 Questions
Exam 11: Managing Products and Brands240 Questions
Exam 12: Managing Services132 Questions
Exam 13: Pricing Products and Services280 Questions
Exam 14: Managing Marketing Channels and Supply Chains282 Questions
Exam 15: Retailing204 Questions
Exam 16: Integrated Marketing Communications and Direct Marketing211 Questions
Exam 17: Advertising, Sales Promotion, and Public Relations214 Questions
Exam 18: Personal Selling and Sales Management211 Questions
Exam 19: Pulling It All Together: the Strategic Marketing Process199 Questions
Exam 20: Using Social Media and Mobile Marketing to Connect With Consumers163 Questions
Select questions type
Newsweek ran a pricing experiment that involved setting different prices for its magazine in different cities and counting the number of units sold. After adjusting for factors like the population of the different cities, Newsweek could plot these prices and units to result in a:
(Multiple Choice)
4.9/5
(37)
Which of the following types of competitive markets is LEAST likely to need pricing objectives?
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Most consumers realize the quality of diamonds varies, and most believe the higher the price of the diamond, the higher its quality. This is an example of price influencing the perception of overall quality, and_________ to consumers.
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
Which of the following statements about geographical adjustments to price is correct?
(Multiple Choice)
4.8/5
(38)
When setting the prices for their smart TVs, VIZIO based its pricing strategy on:
(Multiple Choice)
4.9/5
(44)
You are president of a manufacturing unit of small electronic appliances. You want to reduce your break-even quantity. Other things equal, you can do this by:
(Multiple Choice)
4.7/5
(32)
GE has fixed costs of $13B and variable costs for the year of $8B. Their total costs are:
(Multiple Choice)
4.7/5
(39)
Rents, executive salaries, and insurance are examples of typical:
(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
When Panera Bread opened Panera Cares Cafes, they implemented a pricing model that allowed consumers to pay what they wished for their items. The goal of this cafe was to still be:
(Multiple Choice)
4.8/5
(32)
Chico's sells women's sportswear. A simple tank top with the Chico's label costs $48. If you know you simply want a tank top, you can buy a tank top for $5 at a Family Dollar Store, but it won't have the Chico's label. What kind of demand-oriented approach to pricing is being used by this manufacturer?
(Multiple Choice)
5.0/5
(43)
All of the following statements about the Competition Act are true, except:
(Multiple Choice)
4.7/5
(38)
Geographic adjustments are made by manufacturers or wholesalers to:
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
The pricing model in your text, has six distinct steps in the pricing process. Considering the following list of steps in setting prices: identify pricing objectives and constraints; estimate demand and revenue; determine cost, volume, and profit relationships; _______; set the list or quoted price; and make special adjustments to the list or quoted price.
(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
Charging different prices to maximize revenue for a set amount of capacity at any given time is referred to as:
(Multiple Choice)
4.8/5
(45)
For every ten pallets of watermelon a local grocery store purchases, the farm will include one pallet of cucumbers for free. This is an example of offering a(n):
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Prices such as: $19.99, $29.99, and $39.99 are examples of:
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Showing 61 - 80 of 280
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)