Exam 13: Pricing Products and Services
Exam 1: Creating Customer Value, Relationships, and Experiences Through Marketing197 Questions
Exam 2: Developing Successful Marketing Strategies205 Questions
Exam 3: Scanning the Marketing Environment212 Questions
Exam 4: Ethics and Social Responsibility for Sustainable Marketing159 Questions
Exam 5: Consumer Behaviour222 Questions
Exam 6: Understanding Organizations As Customers178 Questions
Exam 7: Reaching Global Markets217 Questions
Exam 8: Marketing Research: From Information to Action134 Questions
Exam 9: Market Segmentation, Targeting, and Positioning221 Questions
Exam 10: Developing New Products and Services221 Questions
Exam 11: Managing Products and Brands240 Questions
Exam 12: Managing Services132 Questions
Exam 13: Pricing Products and Services280 Questions
Exam 14: Managing Marketing Channels and Supply Chains282 Questions
Exam 15: Retailing204 Questions
Exam 16: Integrated Marketing Communications and Direct Marketing211 Questions
Exam 17: Advertising, Sales Promotion, and Public Relations214 Questions
Exam 18: Personal Selling and Sales Management211 Questions
Exam 19: Pulling It All Together: the Strategic Marketing Process199 Questions
Exam 20: Using Social Media and Mobile Marketing to Connect With Consumers163 Questions
Select questions type
When you buy a Wilson Sting tennis racket from a discount store, you are offered the product at a single price. You can buy it or not, but there is no variation in price under the seller's:
(Multiple Choice)
4.7/5
(36)
Suppose a shop owner sets a target ROI of 10 percent, which is twice that achieved the previous year. She considers raising the average price of a framed picture to $54 or $58-up from last year's average of $50. In order to still achieve her target, she might:
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
Marketing executives must translate estimates of customer demand into estimates of:
(Multiple Choice)
4.9/5
(33)
To encourage buyers to stock inventory earlier than their normal demand would require, manufacturers often use:
(Multiple Choice)
4.9/5
(31)
Ships Ahoy is a small company that makes model sailboat kits priced at $120 each. (There is no quantity discount.)The costs of the materials that go into each kit are $45. It costs $5 in labour to assemble a kit. The company has monthly expenses of $1,000 for rent and insurance, $200 for heat and electricity, $500 for advertising in sailing and hobby magazines, and $3,500 for the monthly salary of its owner. If Ships Ahoy sells 150 kits in a given month, its monthly profit will be:
(Multiple Choice)
4.8/5
(39)
Everyday low pricing (EDLP)is the practice of replacing_________with lower manufacturer list prices.
(Multiple Choice)
4.9/5
(36)
Toro decided to augment its traditional hardware outlet distribution by also selling through big discounters such as Walmart and Zellers and set prices for the discounters substantially below those for its traditional hardware outlets. Many unhappy hardware stores subsequently abandoned Toro products in favour of other manufacturers. This is an example of a firm failing to consider effects when setting its final list or quoted price.
(Multiple Choice)
4.7/5
(39)
A new-car dealer can offer a substantial reduction in the list price of a new Ford pickup truck by offering you a _________of $3,000 for your 1988 Camaro.
(Multiple Choice)
4.8/5
(41)
What are the four common approaches used by managers to help them find an approximate price level?
(Essay)
4.8/5
(32)
A new soft drink company sells their cola product at $0.25 a bottle in vending machines, rather than the traditional $1.50 per bottle of the same size. This is an example of:
(Multiple Choice)
4.9/5
(43)
At a price of $3 each, SHAPE magazine sells 1.25 million copies of its magazine targeted to young women seeking a healthier lifestyle. If the price per issue is increased to $3.25 each, only 1 million copies will be sold. Fixed costs are $1 million and unit variable costs are $0.50 per magazine. For the information provided here, what is SHAPE magazine's total revenue obtained at the lower price?
(Multiple Choice)
4.9/5
(38)
Which of the following is NOT a competition-based pricing method?
(Multiple Choice)
4.9/5
(32)
At a price of $3 each, SHAPE magazine sells 1.25 million copies of its magazine targeted to young women seeking a healthier lifestyle. If the price is increased to $3.25 each, only 1 million copies will be sold. Fixed costs are $1 million and unit variable costs are $0.50 per magazine. For the information provided here, what is SHAPE magazine's total revenue obtained at the higher price?
(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
There are over 100 companies that manufacture natural and artificial flavourings used to enhance the taste of food before it is sold to consumers. Many of these manufacturers are regional operations. Many differentiate themselves from the competition by specializing in one or two types of foods for which they provide flavourings. Some use their distribution strategies as a means of differentiating themselves from their competition. This industry is most likely an example of:
(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
In the early 1980s, typical round trip coach fares from the East Coast to London were over $500. Then Freddie Laker introduced a competing service into Newark at $350. Major airlines matched his price-and continued to do so until they drove Laker out of business. Then prices shot back up to over $500. A lawsuit filed under the Sherman Act resulted in the judgment that the major airlines had explicitly tried to destroy a competitor. Laker's experience is an example of:
(Multiple Choice)
4.9/5
(40)
What are the two general methods for quoting prices related to transportation costs? Explain how each is used.
(Essay)
4.9/5
(42)
Showing 201 - 220 of 280
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)