Exam 9: Production and Cost in the Long Run
Exam 1: Managers, Profits, and Markets42 Questions
Exam 2: Demand, Supply, and Market Equilibrium86 Questions
Exam 3: Marginal Analysis for Optimal Decisions108 Questions
Exam 4: Basic Estimation Techniques51 Questions
Exam 5: Theory of Consumer Behavior70 Questions
Exam 6: Elasticity and Demand77 Questions
Exam 7: Demand Estimation and Forecasting67 Questions
Exam 8: Production and Cost in the Short Run108 Questions
Exam 9: Production and Cost in the Long Run97 Questions
Exam 10: Production and Cost Estimation55 Questions
Exam 11: Managerial Decisions in Competitive Markets90 Questions
Exam 12: Managerial Decisions for Firms With Market Power110 Questions
Exam 13: Strategic Decision Making in Oligopoly Markets63 Questions
Exam 14: Advanced Pricing Techniques57 Questions
Exam 15: Decisions Under Risk and Uncertainty59 Questions
Exam 16: Government Regulation of Business50 Questions
Select questions type
Refer to the following:
-What is the marginal rate of technical substitution at point D ?

(Multiple Choice)
4.9/5
(34)
Refer to the following:
The price of capital is $100 per unit; the price of labor is $25 per unit.
-When output is 30 units, what is TOTAL cost?

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Refer to the following:
The price of capital is $100 per unit; the price of labor is $25 per unit.
-How much does the seventh unit of output add to total cost?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
A cow will produce 8500 lbs. of milk if fed either 5000 lbs. of hay and 6200 lbs. of grain or 5600 lbs. of hay and 5400 lbs. of grain. Over this range, the marginal rate of technical substitution between hay and grain is
(Multiple Choice)
4.8/5
(30)
Refer to the following:
The price of capital is $500 per unit.
-When output is 10,000 units, what is long-run average cost?

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)
If the marginal rate of technical substitution of labor for capital is 6, the price of labor is $18, and the price of capital is $9, then the firm
(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Refer to the following:
The price of labor is $3 per unit.
-How many units of labor should a firm use in order to produce 100 units of output at the least cost?

(Multiple Choice)
5.0/5
(29)
The following graph shows 2 isocost curves for a firm. The price of capital is $200.
a. The total cost associated with isocost I is $_________, and the price of labor is $_________.
b. The equation for isocost I is _____________________. With isocost I the firm must give up ______ units of capital to purchase one more unit of labor in the market.
c. The total cost associated with isocost II is $_________, and the price of labor is $_________.
d. The equation for isocost II is _____________________. With isocost II the firm must give up ______ units of capital to purchase one more unit of labor in the market.

(Short Answer)
4.8/5
(30)
A sofa manufacturer currently is using 50 workers and 30 machines to produce 5,000 sofas a day. The wage rate is $200 and the rental rate for a machine is $1,000. At these input levels, another worker adds 200 sofas, while another machine adds 500 sofas. If the firm uses 45 workers and 31 machines instead, then its
(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Refer to the following:
-As you move from point A to point B,

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Refer to the following figure:
The price of capital is $50 per unit.
-The minimum cost of producing 800 units of output is

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)
Refer to the following:
The price of labor is $3 per unit.
-How many units of capital should a firm use in order to produce 300 units of output at the least cost?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Refer to the following:
The price of labor is $3 per unit.
-What is the price per unit of capital?

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)
Refer to the following:
The price of capital (r) is $20.
-Why wouldn't the firm choose to produce 5,000 units of output with the combination at B?

(Multiple Choice)
5.0/5
(35)
Refer to the following:
The price of capital (r) is $20.
-At the optimal combination of inputs for producing 14,000 units of output, what is the marginal rate of technical substitution?

(Multiple Choice)
4.9/5
(29)
Refer to the following figure:
The price of capital is $50 per unit.
-What is the minimum cost of producing 400 units of output?

(Multiple Choice)
4.8/5
(28)
Refer to the following:
The price of capital is $500 per unit.
-Between 30,000 and 50,000 units of output, how much does each additional unit of output add to long-run total cost?

(Multiple Choice)
4.8/5
(37)
Showing 21 - 40 of 97
Filters
- Essay(0)
- Multiple Choice(0)
- Short Answer(0)
- True False(0)
- Matching(0)