Exam 9: Production and Cost in the Long Run

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Suppose that when a firm increases output by 50%, long-run total cost increases by less than 50%. The firm will experience

(Multiple Choice)
4.9/5
(32)

Refer to the following: Refer to the following:    The price of capital is $100 per unit. -How many units of capital should a firm use in order to produce 500 units of output at the least cost? The price of capital is $100 per unit. -How many units of capital should a firm use in order to produce 500 units of output at the least cost?

(Multiple Choice)
5.0/5
(37)

Refer to the following: Refer to the following:     The price of labor is $3 per unit. -What is the marginal rate of technical substitution at point B? The price of labor is $3 per unit. -What is the marginal rate of technical substitution at point B?

(Multiple Choice)
4.8/5
(33)

The expansion path

(Multiple Choice)
4.7/5
(32)

Refer to the following figure: Refer to the following figure:    The price of capital is $50 per unit. -What is the price per unit of labor? The price of capital is $50 per unit. -What is the price per unit of labor?

(Multiple Choice)
4.8/5
(25)

Refer to the following: Refer to the following:    The price of capital is $500 per unit. -How many units of labor should a firm use in order to produce 30,000 units of output at the lowest possible cost? The price of capital is $500 per unit. -How many units of labor should a firm use in order to produce 30,000 units of output at the lowest possible cost?

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

Refer to the following: Refer to the following:    -What is the marginal rate of technical substitution at point A? -What is the marginal rate of technical substitution at point A?

(Multiple Choice)
4.8/5
(30)

A dry cleaner currently has 10 workers and 4 machines. The workers' wage rate is $300 per worker and the rental rate for a machine is $500. The last worker added 600 units to total output And the last machine also added 600 units to total output, and the last machine also added 600 units to total output. If the dry cleaner uses 11 workers and 3 machines instead, then

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

Afirm is producing 1,000 units of output with 40 units of labor and 30 units of capital. The marginal product of the last units of labor and capital are, respectively, MPL = 60 and MPK = 120. The prices of labor and capital are, respectively, w = 30 and r = 40. a. At the combination of inputs the MRTS is __________________ (greater than, less than, equal to) the input price ratio, w/r. b. The firm can increase ____________ by one unit while reducing ____________ by _________ unit(s), and keep output constant. This will reduce cost by $____________. c. To minimize the cost of producing 1,000 units of output the firm will increase ____________ and decrease ____________ until _________ equals _________ or, in other words, _________ equals _________.

(Short Answer)
4.9/5
(37)

You overhear a businessman say: "We want to be big because there are economies associated with bigness." What he means is that

(Multiple Choice)
4.8/5
(35)

A firm is using 500 units of capital and 200 units of labor to produce 10,000 units of output. Capital costs $100 per unit and labor $20 per unit. The last unit of capital added 50 units of output, while the last unit of labor added 20 units of output. The firm

(Multiple Choice)
4.8/5
(36)

If the price of labor is $5 and the price of capital is $10, what is the marginal rate of technical substitution at the optimal input choice?

(Multiple Choice)
5.0/5
(39)

To answer the questions, use the following figure that shows a firm's isoquant for producing 3,000 units of output and four isocost curves. Labor and capital each cost $100 per unit. To answer the  questions, use the following figure that shows a firm's isoquant for producing 3,000 units of output and four isocost curves. Labor and capital each cost $100 per unit.    -Answer the following: a. At point E, the MP per dollar spent on ____________ is less than the MP per dollar spent on ____________. The total cost of producing 3,000 units of output with input combination E is $_________. b. The movement from E to F reduces the MP per dollar spent on ____________ and increases the MP per dollar spent on ____________. This movement __________________ (increased, decreased) total cost by $____________. c. At input combination C the MP per dollar spent on labor is __________________ (greater than, less than, equal to) the MP per dollar spent on capital. d. Input combination D costs $____________. The firm would not use this combination to produce 3,000 units of output because _______________________________________. -Answer the following: a. At point E, the MP per dollar spent on ____________ is less than the MP per dollar spent on ____________. The total cost of producing 3,000 units of output with input combination E is $_________. b. The movement from E to F reduces the MP per dollar spent on ____________ and increases the MP per dollar spent on ____________. This movement __________________ (increased, decreased) total cost by $____________. c. At input combination C the MP per dollar spent on labor is __________________ (greater than, less than, equal to) the MP per dollar spent on capital. d. Input combination D costs $____________. The firm would not use this combination to produce 3,000 units of output because _______________________________________.

(Short Answer)
4.9/5
(33)

Economies of scope in the production of goods G and W exist if

(Multiple Choice)
4.8/5
(32)

Long-run total cost

(Multiple Choice)
4.7/5
(33)

If the price of labor rises relative to the price of capital, the cost-minimizing ratio of capital usage to labor usage (i.e., the ratio K/L) will

(Multiple Choice)
4.8/5
(28)

A firm is using 20 units of labor and 30 units of capital to produce 4,000 units of output. At this combination the marginal product of labor is 50 and the marginal product of capital is 40. The price of labor is $30 and the price of capital is $20. a. The MP per dollar of labor is _________ and the MP per dollar of capital is _________. b. The firm can increase capital by one unit and decrease labor by _________ units while keeping cost constant. This will ____________ output by _________. c. To maximize output at the given cost the firm will increase ____________ and decrease ____________ until the MRTS equals _________.

(Short Answer)
4.8/5
(35)

Refer to the following: The price of capital is $12 per unit. Refer to the following: The price of capital is $12 per unit.    -If the price of labor increases to $40 per unit and total cost is unchanged, what is the maximum amount of output the firm can produce? -If the price of labor increases to $40 per unit and total cost is unchanged, what is the maximum amount of output the firm can produce?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

A firm is using 50 units of labor and 100 units of capital to produce 2,000 units of output. The price of labor is $200 per unit and the price of capital is $100 per unit. At these input levels, another unit of labor adds 400 units to output and another unit of capital adds 600 units to output. The firm

(Multiple Choice)
4.8/5
(34)

Refer to the following: The price of capital is $12 per unit. Refer to the following: The price of capital is $12 per unit.    -How many units of labor should the firm use in order to produce 200 units of output at the least cost? -How many units of labor should the firm use in order to produce 200 units of output at the least cost?

(Multiple Choice)
4.9/5
(35)
Showing 61 - 80 of 97
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)