Exam 24: Differential Analysis, Product Pricing, and Activity-Based Costing

arrow
  • Select Tags
search iconSearch Question
flashcardsStudy Flashcards
  • Select Tags

Hummingbird Company uses the product cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs and expenses of producing 25,000 units of Product K are as follows:​ Hummingbird Company uses the product cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs and expenses of producing 25,000 units of Product K are as follows:​   Fixed costs:Factory overhead$25,000Selling and administrative expenses17,000​Hummingbird desires a profit equal to a 5% rate of return on invested assets of $642,500.​ (a)Determine the amount of desired profit from the production and sale of Product K. (b)Determine the total manufacturing costs and the cost amount per unit for the production of 25,000 units of Product K. (c)Determine the markup percentage for Product K. (d)Determine the selling price of Product K.​Round the markup percentage to one decimal place, and other intermediate calculations and final answer to two decimal places. Fixed costs:Factory overhead$25,000Selling and administrative expenses17,000​Hummingbird desires a profit equal to a 5% rate of return on invested assets of $642,500.​ (a)Determine the amount of desired profit from the production and sale of Product K. (b)Determine the total manufacturing costs and the cost amount per unit for the production of 25,000 units of Product K. (c)Determine the markup percentage for Product K. (d)Determine the selling price of Product K.​Round the markup percentage to one decimal place, and other intermediate calculations and final answer to two decimal places.

(Essay)
4.7/5
(36)

The differential revenue of producing Product P over Product O is $82 per pound.

(True/False)
4.9/5
(23)

Make-or-buy decisions should be made only with related parties.

(True/False)
4.9/5
(28)

Use this information for Swan Company to answer the questions that follow. Swan Company produces a product at a total cost of $43 per unit. Of this amount, $8 per unit is selling and administrative costs. The total variable cost is $30 per unit, and the desired profit is $20 per unit. -What is the activity rate for general overhead?

(Multiple Choice)
4.9/5
(36)

Delaney Company is considering replacing equipment that originally cost $600,000 and that has $420,000 accumulated depreciation to date. A new machine will cost $790,000. What is the sunk cost in this situation?

(Multiple Choice)
4.9/5
(38)

A cost that will not be affected by later decisions is termed a sunk cost.

(True/False)
4.8/5
(38)

Swan Company produces a product at a total cost of $43 per unit. Of this amount, $8 per unit is selling and administrative costs. The total variable cost is $30 per unit, and the desired profit is $20 per unit. Determine the markup percentage on product cost.

(Multiple Choice)
4.9/5
(33)

Make-or-buy options often arise when a manufacturer has excess productive capacity in the form of unused equipment, space, and labor.

(True/False)
4.8/5
(36)

Using the variable cost concept, determine the markup per unit for 30,000 units using the following data:​Variable cost per unit $15Total fixed costs $90,000Desired profit $150,000Round to the nearest dollar.

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

When using the variable cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing, what is included in the markup?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

Airflow Company sells a product in a competitive marketplace. Market analysis indicates that the product would probably sell at $28.00 per unit. Airflow management desires a profit equal to a 20% rate of return on invested assets of $1,400,000. Airflow anticipates selling 50,000 units. The current full cost per unit for the product is $25.00 per unit.​ (a) What is the amount of profit per unit?​ (b) What is the target cost per unit if Airflow meets the market dictated price and management's desired profit?

(Essay)
4.8/5
(38)

The total cost concept includes all manufacturing costs plus selling and administrative expenses in the cost amount to which the markup is added to determine product price.

(True/False)
4.9/5
(29)

Match each definition that follows with the term (a-e) it defines. -Not relevant to future decisions

(Multiple Choice)
4.9/5
(30)

Assuming that Widgeon Co. can sell all of the products it can make, what is the maximum contribution margin it can earn per month?

(Multiple Choice)
4.7/5
(28)

When estimated costs are used in applying the cost-plus approach to product pricing, the estimates should be based on ideal levels of performance.

(True/False)
4.8/5
(38)

The amount of increase or decrease in revenue that is expected from a particular course of action as compared with an alternative is

(Multiple Choice)
4.9/5
(29)

What is the differential cost from the acceptance of the offer?

(Multiple Choice)
4.7/5
(31)

The amount of increase or decrease in cost that is expected from a particular course of action as compared with an alternative is

(Multiple Choice)
5.0/5
(31)

Jacoby Company received an offer from an exporter for 30,000 units of product at $15 per unit. The acceptance of the offer will not affect normal production or domestic sales prices. The following data are available:Domestic unit sales price$21Unit manufacturing costs:Variable12Fixed5​​What is the differential revenue from the acceptance of the offer?

(Multiple Choice)
4.8/5
(38)

Use this information for Dotterel Corporation to answer the questions that follow. ? Dotterel Corporation uses the variable cost concept of product pricing. Below is the cost information for the production and sale of 35,000 units of its sole product. Dotterel desires a profit equal to an 11.2% rate of return on invested assets of $350,000. ?? Use this information for Dotterel Corporation to answer the questions that follow. ? Dotterel Corporation uses the variable cost concept of product pricing. Below is the cost information for the production and sale of 35,000 units of its sole product. Dotterel desires a profit equal to an 11.2% rate of return on invested assets of $350,000. ??     -The variable cost per unit for the production and sale of the company's product is -The variable cost per unit for the production and sale of the company's product is

(Multiple Choice)
4.8/5
(31)
Showing 21 - 40 of 177
close modal

Filters

  • Essay(0)
  • Multiple Choice(0)
  • Short Answer(0)
  • True False(0)
  • Matching(0)